TOKİ Türkiye Geneli İmar Projeleri

TOKİ orta gelir seviyesine sahip olan ailelerin konut sahibi olmasını kolaylaştırmak için farklı projeler ortaya koymaktadır. Bu projeler kapsamında faizli ya da faizsiz krediler de sağlayarak ödeme sürecinin kolaylaştırılması için gerekli alt yapıyı da hazırlamaktadır.
 

TOKİ projesi 2018 yılında da herhangi bir ara vermeden devam etmektedir. Özellikle dar gelirli ve orta gelirli ailelerin konut sahibi olması konusunda imkan tanıyan projelere yoğunluk verildiği de yapılan çalışmalardan net olarak anlaşılmaktadır. İl olarak herhangi bir sınırlama olmadığı için ülkemizde yer alan bütün illerde TOKİ projelerine yer vermek mümkündür. TOKİ projesinde hangi iller öncelikli konu başlığında talebe uygun olarak imar çalışmalarının devam ettiği de açıklanması gereken detaylardan bir diğeridir.
 

Ödeme Yöntemleri Konusunda Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

TOKİ ödeme yöntemlerine bakıldığı zaman taksitli ödeme planlarının ön planda olduğu görülmektedir. TOKİ faiz hesaplama süreci içerisinde vade yani taksit tutarının yüksek olması tabi olunacak faiz tutarının da direkt olarak artırılması manasına gelmektedir. Bu nedenle zaman zaman kişilerin borçlarını ön ödemeli bir biçimde tamamlamaları için kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kampanyalardan yararlanmak için farklı devlet bankalarından gerekli olan kredi desteği de kolaylıkla alınabilmektedir.
 

Faizsiz Konut Kredisi Almak Mümkün Müdür?

TOKİ faizsiz konut kredisi almak mümkündür. Fakat bu krediyi alabilmek için şehit ya da gazi ailesi olmak gerekmektedir. Bunlara ek olarak terör mağdurlarına, dul ve yetimlere de faizsiz kredi sağlama imkanı bulunmaktadır.

TOKİ fırsatları kapsamında yer alan bu faizsiz krediler handikap sahibi olan aileler için özel olarak tasarlanmaktadır. Yukarıda belirtilmiş olan gruplardan birine dahil olmayan ailelerin bu olanaklardan faydalanma imkanının olmadığı da belirtilmelidir.
 

Restorasyon Hibesi Nedir?

TOKİ restorasyon hibesi kültür varlıklarının ve tarihi dokunun korunması için TOKİ tarafından sağlanan bir ödenektir. Bu ödenek maddi olarak incelendiği zaman en fazla 170 bin lira gibi bir seviyeye çıkabilmektedir. Bunun üzerinde verilmesi söz konusu değildir. Hibe verilen projelerin restorasyon aşamalarının TOKİ tarafından gönderilen uzmanlar tarafından kontrol edileceği ve ortaklaşa bir biçimde sürecin devam edeceğinin de altı çizilmelidir.

TOKİ türkiye geneli kapsamında uygulanacak bir şekilde kişilere bu hizmeti sunmaktadır. Sadece konut yatırımlarında değil aynı zamanda kültür yatırımlarında da TOKİ’nin etkisini bu şekilde görmek mümkün olmaktadır.
 

Konut Satın Almak İsteyen Kişiler Nasıl Başvuru Yapmalıdır?

TOKİ ucuz ev satın almak isteyen kişilerin sadece kimlikleri ile beraber ön başvurularını bizzat gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvuru sonrasında çekilecek olan kurada adı çıkan kişilerin ise sözleşme için gerekli olan dokümanları bir araya getirmesi gerekmektedir. İstene dokümanlarda herhangi bir eksiklik bulunması durumunda sözleşmenin imzalanmasının söz konusu olmayacağı da belirtilmelidir. TOKİ ucuz evler ve dükkanlar için herhangi bir değişim ortaya koymadan aynı prosedürü uygulamaktadır. Çekiliş aşaması bilgisayar üzerinden tamamlandığı için kişilerin herhangi bir şüphe duymasına da ortam bırakılmamıştır. İstanbul TOKİ etaplarına katılacak olan kişilerin başvuru aşamasında ve daha sonrasında çok hızlı hareket etmeleri gerekmektedir. Etapların çok hızlı bir biçimde tükendiğinin ve talebin çok yoğun olduğunun altı çizilmelidir.
 

Başvuru ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

TOKİ başvuru formu nasıl doldurulur konu başlığı altında verilen bilgilerin hem güncel hem de doğru olduğundan emin olunmalıdır. Bilgiler ile alakalı olarak bir yanlışlık söz konusu olduğu zaman başvuru geçersiz sayılacaktır.

TOKİ başvuru nereden yapılır sorusu da sıklıkla dile getirilmektedir. Kişilerin başvuruları bizzat yapmaları gerekmektedir. Vekalet verilerek de gerçekleştirilebilir. Örneğin SGK emeklisi olan bir dar gelirlinin vefat etmesi durumunda eşi onun yerine TOKİ projesine dahil olma imkanını kullanabilir.
 

Başvuru Numarası Nasıl Öğrenilir?

TOKİ başvuru nereye yapılır sorusu TOKİ’nin il ya da ilçe temsilciliklerine şeklinde cevaplanmaktadır. Başvurunun tamamlanmasının hemen akabinde başvuru numarasını öğrenebilirsiniz. TOKİ başvuru no öğrenme adımlarını gerçekleştirdikten sonra başvurunuzun kabul olup olmadığı ya da işleme alınıp alınmadığı ile alakalı olarak fikir sahibi olabilirsiniz.
 

Başvuru Parası Geri Alınabilir Mi?

TOKİ başvuru parası ne kadar diye merak eden kişiler 500-1000 lira arasında değişen bir tutar ödemeleri gerektiğini bilmelidir. Başvurulacak olan projeye göre ödenmesi gereken tutar üzerinde farklılıklar meydana gelebilmektedir.
 

TOKİ başvuru iptali ya da kişilerin başvurusunun kabul edilmemesi gibi durumlarda başvuru parası kişilere iade edilmektedir. TOKİ’nin başvuru paralarına el koyması gibi bir durum hiçbir proje kapsamında geçerli değildir.
 

Emeklilere Özel TOKİ Projeleri Nelerdir?

Emeklilere TOKİ projeleri kapsamında hem müstakil olarak ayrı etaplar ayrılmaktadır hem de klasik projelerin içerisinde %25’lik bir alan verilmektedir. Bu şekilde gelir gücü düşük olan gruba dahil olan emeklilerin ev sahibi olmaları çok daha kolay bir hale getirilmeye çalışılmaktadır.

  • Emeklilere TOKİ müjdesi haber başlıklarından da anlaşılacağı üzere 2+1’den 3+1 e kadar değişim gösteren ev tipleri arasından kura yolu ile ev sahibi olma imkanı emeklilere de sağlanmaktadır.
  • Kişilerin bu süreçten faydalanabilmeleri için üzerilerine kayıtlı bir ev ya da arsa olmaması gerekmektedir.
  • Bir haneye giren gelirin de 3200 liradan az olması istenmektedir.
     

Emeklilere TOKİ ne zaman başlayacak sorusu da sıklıkla dile getirilmektedir. Her sene olduğu gibi 2018 senesinde de emekliler için ayrı bir etap inşa edilecektir. Şimdilik il bakımından sayıca kısıtlı olsa da sene ilerledikçe ülkemizin geneline yayılması planlanmaktadır.

Selin DOĞAN - Ekonomi Türkiye
s.dogan@ekonomiturkiye.com
 

YORUM EKLE