Windows 8'i Hızlandırmanın Yolları Nelerdir

Windows 8, aslında diğer işletim sistemlerine karşın zaten hızlı bir işletim sistemi. Fakat kullanıcılar her güncelleme sonrası karşılaştıkları yavaşlama probleminde olduğu gibi Windows 8 güncellemesiyle de bu sıkıntılarla karşılaştılar.

Windows 8'i Hızlandırmanın Yolları Nelerdir

Windows 8'i Hızlandırmanın Yolları Nelerdir

Windows 8, aslında diğer işletim sistemlerine karşın zaten hızlı bir işletim sistemi. Fakat kullanıcılar her güncelleme sonrası karşılaştıkları yavaşlama probleminde olduğu gibi Windoes 8 güncellemesiyle de bu sıkıntılarla karşılaştılar. Windows 8'i hızlandırmak için bazı ayrıntıları paylaşalım.

1) Animasyonları Kapatmak

Sayfalar arası geçişler ve animasyonlar küçük bir ayrıntı gibi gözükse de kullanım sıklıkları nedeniyle yavaşlamada büyük rol oynuyorlar. Windows 8'de de görünüme büyük önem verilmiş durumda bu yüzden epey yer kapladıklarını söyleyebiliriz. Bu ayarı kapatmak için 'Bilgisayarım' a girdikten sonra sağ tık ile özellikler diyip gelişmiş ayarlar'dan performans ayarlarına girmeniz ve gerekli kutucukları işaretlemeniz gerek.

2) Gereksiz Uygulamaları Silmek

Windows 8 uygulamalarının boyutlarını görmek için Bilgisayar Ayarlarını Değiştir ekranından Genel butonuna tıklayarak Uygulama Boyutlarını Görüntüle seçeneğini işaretleyerek
uygulamaların ne kadar yer kapladıklarını göreceksiniz. Kullanmadıklarınızı silerseniz sistemde hızlanma ve yer tasarrufu olacaktır.

3) Canlı Kutucukları Açmak/Kapatmak

Giriş ekranınında bulunan canlı kutucuklar veri tüketimine neden olduğundan sağ tık ile devre dışı bırakmanız mümkün.

4) Hard Diski Düzenli Olarak Denetlemek
Bilgisayarın her kullanımı sonrasında ortaya çıkan küçük hatalar bir süre sonra yavaşlamaya sebep oluyor. Denetimden geçireceğiniz sürücüye sağ tıklayıp özellikler, araçlar ve ardından hata denetimini işaretleyebilirsiniz. Bu denetimi düzenli olarak yapıp, hataları düzelterek yavaşlama durumunun büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.

5) Kilit Ekranını Kapatmak
Dokunmatik olmayan bilgisayarlarda işlevsiz olabilen kilit ekranını kapatabilirsiniz. Windows ve R tuşlarına basıp enter'layarak pc yapılandırmasına girip, yönetim şablonları, denetim masası ve daha sonra kişiselleştirme yolunu izleyerek kapatmanız mümkün.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 04:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER