Sorunlarla başaçıkabilmek

Yaşamda sorunlarla karşılaşmamak mümkün mü? Bazen bu sorunların üzerine gidilir bazen de hayal kırıklıkları yaşanır. Ancak işin doğrusu üstesinden gelinmeyecek sorun yoktur. Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır. Ama nedense insanlar zihinlerini önce olumsuzluklara odaklarlar. Gerçekten bazı sorunları çözmek güç olsa da aslında onları aşılmaz görerek daha baştan iş yokuşa sürülür. O zaman da hedefler hep bir adım geriye gider, yaşam daha mutsuz olur.

Hep söylenen bir söz vardır. Ama çok doğru olduğu için burada yineleyeceğiz. Bardağın boş tarafını değil dolu tarafını görmek önemlidir. Sorunlara doğru açıdan bakılırsa çözülmeyecek sorun yoktur. Oysa sorunlar belki birer fırsattır. Sorunlar fırsat olarak görülebilirse hedeflere daha kolay ulaşılır. Başarı o zaman daha yakındır.

Sorunlarla başaçıkabilmek, sorunlara iyi tarafından bakabilmeyi gerektirir. İşte bu konuda uzmanların önerdiği birkaç yol.

Zihni olumlu noktalara odaklamak

Nereye varılmak isteniyor? Amaçlar nelerdir? Oraya ulaşmak için nasıl bir çaba göstermek gerekiyor? Gerçekleşmesi istenen hedef net olarak görülüyor ve o yönde neler yapılması gerektiği biliniyorsa bu önemlidir. Elbette başarıya giden yolda engeller olacak ve sorunlar yaşanacaktır.

Durum listesi yapmak

Varılmak istenen hedefe ulaşmak için üstesinden gelinecek durumların listesi yapılmalıdır. Basit görünse de bunların tanımlanmış ve çözüm yollarının belirlenmiş olması güç verecektir. Önemli olan inanmaktır.

Sonuçlardan çözümler üremek

Herşey istendiği gibi gitmeyecektir. Sorunları aşmak için üretilen çözümler, belki çok farklı sonuçlara götürecektir. Ama yılmamak gerekir. Hayal kırıklığı yaşamak ve yüzleşmekten korkmak büyük tehlikedir. Belki farklı sonuçlar yeni bir fırsattır. Her zaman elden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak gerekir.

Gerçekçi olmak

Yine klasik bir sözü kullanalım. Hedeflere ulaşmak için yola küçük adımlarla çıkılır. Hedeflere ulaşmak için uzun ve yorucu mücadeleler gerekir. Bu yüzden de fazla hayalci olmamak, yere sağlam basmak ve hiç umudu yitirmemek gerekir.

Pozitif insanlarla birlikte olmak

Pozitif insanlar pozitif enerji sahibidirler. İnsanlara daha çok kendine güven duygusu verirler. Olumlu insanlarla iletişim halinde olmak özgüven ve saygınlık hissini kuvvetlendirir.

Soru sormak ve öğrenmek

Soru sormak cahillik anlamına gelmez. Daha çok bilmek, anlamak ve öğrenmek, buna çaba göstermek aslında insanın güçlü olduğu anlamına gelir.

Minnettar olmak

Sahip olunan şeylerin farkında olmak ve buna minnet duymak her zaman olumlu bir bakış açısı kazandırır. Sahip olunamayacak şeylere odaklanmak güç kaybı demektir. O huzursuz duygular sorunlarla başetmede zayıflık yaratır.

Çabuk endişelenmemek

Gün boyunca yaşanan sıkıntılara, kötü olaylara gün sonunda boşverebilmek, bunun aksine, yolunda giden olaylara ve mutlu sonuçlara odaklanmak, bir sonraki güne açık ve güçlü bir zihin ile başlamak açısından çok önemlidir.

Sonuç olarak sorunlarla başedebilmek için, sorunların basit nedenleri yerine resmin bütününe bakabilmek en güzelidir. Olaylara ve sorunlara olumlu bakılabildiği sürece yaşam daha kolaylaşacaktır.

YORUM EKLE