banner17

Sgk Prim Günü Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde pek çok maaş ile çalışan kişi için en önemli iş getirisi maaştan sonra sigortadır. Çalışanın sigortasının yapılması çalışana güven sağlamak ile beraber hem sağlığı ile ilgili bir durum ile karşı karşıya kaldığında sigorta kapsamında ücret ödemeden tedavi olabilirken hemde ileride emekli olduğu zaman bu sigorta kapsamında maaş alabilmektedir.

Sgk Prim Günü Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde pek çok maaş ile çalışan kişi için en önemli iş getirisi maaştan sonra sigortadır. Çalışanın sigortasının yapılması çalışana güven sağlamak ile beraber hem sağlığı ile ilgili bir durum ile karşı karşıya kaldığında sigorta kapsamında ücret ödemeden tedavi olabilirken hemde ileride emekli olduğu zaman bu sigorta kapsamında maaş alabilmektedir. Bu sebeple de çalışan herkes sigorta primlerinin yatıp yatmadığının kontrolünü yapmak ister. Eğer sizde maaşlı olarak bir şirkette çalışıyorsanız ve şirketinizin sigorta primlerinizi ödeyip ödemediğini merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak sgk prim günü nasıl sorgulanır sorusunun cevabı ile ilgili her detayı öğrenebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Prim Günü Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son yıllarda teknolojinin de hızla gelişmesi ile beraber çalışanlar içinde büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Sigortalı bir çalışanın sigorta primlerini kolaylıkla öğrenebilmesi ve sgk prim günü nasıl sorgulanır sorusunun cevabını bulabilmesi için artık Sigortalar Kurumuna gitmesine gerek yoktur. Her şeyin internet üzerinden halledilebildiği gibi sgk ile ilgili tüm işlemlerde çalışanlara kolay bir şekilde internet üzerinden sunulmaktadır.

 E-Devlet Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama direkt olarak e-devlet sistemi üzerinden zahmetsiz bir şekilde yapılmaktadır. Fakat burada bilinmesi gereken şey her şeyden önce sorgulama yapacak kişinin aktif bir şekilde kullanımda olan e-devlet şifresini biliyor olması gerekmektedir. Eğer e-devlet şifresi kişi tarafından bilinmiyor ya da daha önceden şifre alınmamış ise, bu durumda PTT kurumuna Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Bu başvurunun ardından ptt görevlisine 2 TL’lik bir şifre ücreti ödedikten sonra size verilen ve sadece sizin T.C numaranız ile eşleşen bir e-devlet şifresi bir zarfın içinde verilmektedir. Bu şifre ve T.C numaranız ile e-devlet sistemine direk girmeniz mümkündür. Ancak burada bilinmesi gereken bu şifre her ne kadar sizin T.C numaranız ile eşleşen bir numarada olsa hem daha sonraki e-devlet giriş işlemlerinde kolay hatırlamanız hemde güvenlik gerekçesi ile ilk kullanımdan itibaren değiştirilmesi gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ise açılan sayfaya sgk prim günü sorgulama yazarak açılan sayfada kontrollerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sgk Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer e-devlet şifreniz yok ise ve sgk prim günü nasıl sorgulanır konusu hakkında bir başka yöntemi merak ediyorsanız o zamanda direkt olarak SGK'nın kendi sitesi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler ise; sgk.gov.tr adresine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada gerekli olan bilgilerin yani T.C kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt no ve doğum tarihi bilgilerini girilmelidir. Ardından 4A hizmet dökümüne tuşladıktan sonra tüm çalıştığınız yerlerdeki prim günlerinizi görmeniz mümkündür.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER