banner17

Yeni Doğan Bebekte Sarılık Nedir, Nasıl Bulaşır?

Yeni doğan bebeklerin %60 ında, erken doğan bebeklerin ise %80 inden görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığa yeni doğan sarılığı denir.

Yeni Doğan Bebekte Sarılık Nedir, Nasıl Bulaşır?

Yeni doğan bebeklerde oluşan yenidoğan sarılığı fizyolojiktir, yani belli bir tehlike sınırını açmaz ve 1 veya 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Sarılık yeni doğan bebeklerde çok sık meydana gemektedir ama bu bebekte bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Bebeğin minik ciğerlerinin ilk etapta dengeyi tutturamaması sonucunda meydana gelmektedir. Hastalık olcağı anlamına gelmese de siz yine de dikkatli olmalısınız. Kafasına dokunmamk gibi önlemleri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Doktorunuza gideceğiniz her kontrol aşamasında bebeğinizin sarılığına özen göstereceklerdir.

Karaciğerin henüz tam olarak olgunlaşmamasına bağlık sarılıklar fizyolojik sarılık veya normal sarılık olarak adlandırılır. Genellikle doğumdan 24 saat sonra 2. veya 3. gün ortaya çıkar. Yaklaşık bir hafta içide kalıcı bir etkisi olmadan normale döner. Prematüre bebeklerde bu süre uzayabilmektedir. İyileşme sırasının uzaması da görülebilir.

Yeni doğan bebeklerde sarılığın takibi çok önemlidir. Bebeğinizin doktor kontrolünde olduğundan emin olmalısınız. Genelde kendiliğinden geçen yenidoğan sarılığı bazı durumlarda geçici hale gelebiliyor. Bunun için bitiş süresine oldukça dikkat etmelisiniz ve kontrollerini aksatmayın. En önemlisi de ilk on gündür. Bu on gün içerisinde sık sık doktor kontrolünde olması daha sağlıklı olacaktır.

Yenidoğan sarılığı bebeğin vücudundaki belirtilerden anlaşılabilir. Yenidoğan sarılığı sırasında bebeğin göz aklarında, burun çevrelerinde ve yüzlerinde görülen sarı renk sarılığın belirtisidir. Sarı renk hastalığı ilerledikçe tüm vücutta görülür. Yeni doğan bebeklerde sarılık bebeklerin hayatındaki 2. gün başlar, üçüncü ve dördüncü günlerde en yüksek seviyeye ulaşır ve daha sonra giderek azalır.

Yenidoğan sarılığının nedeni anne ve çocuğun kan uyumsuzluğudur. Bu kan uyumsuzluğu nedeni ile bebeklerde sarılık meydana gelir.

Erken doğan, doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelmiş olan, 24 saatte sarığı tespit edilenler, emme sorunu olup buna bağlıolarak iyi beslenemeyen bebekler, sarılığı iki haftdan fazla süren bebekler sarılığa özenle dikkat etmelidir. Hem bu sayede önleminizi almış olursunuz.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 00:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
melek dinçer
melek dinçer - 10 ay Önce

yenidoğan bazı bebeklerde sarılık görülebilir bu hasta olduğu anlamına gelmez geçicidir genede dikkat edilmelidir

inci geyik
inci geyik - 10 ay Önce

yenidoğan bebeklerde sarılık yüzde 60 ında görülür bulaşıcı değil geçicidir genede dikkatli olunması gerekir

gülay sever
gülay sever - 9 ay Önce

yenidoğan bazı bebeklerde sarılık görülebilir bu kalıcı değil geçici bir sarılıktır telaşlanmaya gerek yoktur her bebekte görülcek diye birşey yoktur

SIRADAKİ HABER