banner17

Tükettiğimiz Şekerin Miktarına Dikkat Ediyor Muyuz

Geçmişten günümüze gelene kadar, günlük hayatta olduğu kadar beslenme alışkanlıklarımızda da oldukça köklü değişiklikler yaşadığımızı söylemek mümkün.

Özel Haber
Tükettiğimiz Şekerin Miktarına Dikkat Ediyor Muyuz

Ekonomi Türkiye - Her ne kadar, beslenme tarzımız yakın dönemdeki atalarımızın beslenme şekliyle aynı olsa da, içerik oldukça farklı. Çok değil, Osmanlı dönemine kadar uzandığımızda, yediğimiz yemeklerin çoğunun isimleri aynıdır, Osmanlı Devleti döneminde de sabahları kahvaltı yapılır, geleneksel öğle ve akşam yemekleri düzenli yenilirdi elbette, ancak yemek yapılırken kullanılan malzemeler oldukça doğaldı ve günümüzde koruyucu olarak kullanılan katkı malzemeleri o dönemde kullanılmıyordu. Bunun sonucunda ise, elbette geçmişte yaşayan atalarımız bizlerden çok daha sağlıklıydı.


Geçmişte katkı maddeleri kadar zararlı olan ve kullanılmayan gıda maddelerinden biri de bu gün evlerimizde ve gıda sanayiinde bolca kullanılan rafine şekerdi. Sağlıklı bir yaşam için, her ne kadar vazgeçilemeyeceği düşünülse de, gün içerisinde bol miktarda tüketilen kahvenin ve çayla beraber kullanılan şekerin miktarını ayarlamakta ve fazla miktarda şeker tüketmekten kaçınmakta fayda var. Şeker kullanmayı hiç bırakamayacağını düşünenler ise, bir bardak çay için, en azından iki kaşık şeker kullanmak yerine bir kaşığa indirerek daha az zarar görmeyi denemeliler çünkü ülkemize 1800’lü yıllarda giren ve şeker fabrikalarında üretilmeye başlanılan şekerin sağlığa birçok olumsuz özelliği var. Şekerin zararlı yönlerinden ilki, vücuttaki yağ miktarını artırması çünkü vücuda alınan şekerin bir kısmı, vücudun enerji ihtiyacını karşıladıktan sonra kalan kısmı yağa çevrilerek özellikle vücudun bel ve basen bölgesinde depolanır.


Sonuç olarak, kontrolsüz bir biçimde şeker tüketen bireylerde obezite meydana gelir. Bilindiği gibi obezite vücutta oluşabilecek diğer hastalıkları tetikleyen bir sağlık problemidir ve ülkemizde obezite yıldan yıla artış göstermektedir. Ayrıca, fazla şeker tüketimine bağlı olarak kanda bulunan yağ asidi miktarını ve kolesterol seviyesini artırır ve artmış kan kolesterolü, bireyin günlük yaşam kalitesini azaltır ve kalp krizi gibi önemli kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarır.


Bunun yanı sıra, şeker kullanmanın cildi yaşlandırdığı da bilinen diğer olumsuz etkilerinden biri. Günlük aşırı şeker tüketmenin olumsuz yanlarından biri de, bağışıklık sistemini bakteri ve virüslere karşı daha savunmasız hale getirmesinden kaynaklanmakta.


 Bu nedenle eğer siz de vücut direncinizi artırmak isterseniz, günlük kullandığınız şeker miktarını azaltın ya da tamamen şekeri bırakmaya gayret edin

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER