banner17

Diabetes Mellitus Nedir

İnsülinin kısmi ya da tam eksikliğinin neden olduğu kan şekeri yüksekliğidir. Nedeni tam bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu söyleniyor. Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki türü vardır. Tip 1 diabetes mellitus insülin kullanımı şart olandır. Tip 2 ilaç tedavisi ve diyetle kontrol edilebilinir.

Diabetes Mellitus Nedir

Peki şeker hastalığının en önemli belirtileri nelerdir?

Dikkate almanız gereken en önemli üç belirtisi şunlardır; çok yeme( polifaji), çok idrara çıkma ( poliüri) , çok su içme (polidipsi) bunların yanında çabuk yorulma, ağız kuruluğu, halsizlik gibi belirtileride vardır.

Bu belirtileri kendinizde fark ettiğinizde herhangi bir dahiliye veya endokrin uzmanına basvurabilirsiniz.

Kandaki açlık ve tokluk kan şekeri değerine ve insülin direnci (HbA1C) ne bakılarak başlangıç tetkikleri yapılarak tanınız konulabilir. Gerekirse daha ileri tetkiklere gidilebilir.

Tedavi aşamasına geçtiğinizde diyet, egzersiz ve ilaç tedavinize çok dikkat etmelisiniz. Dikkat etmediğiniz taktirde kısı süreç ve uzun süreçte bazı komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kısa dönem yan etkileri; hipoglisemi ve hiperglisemi

Hipoglisemi; kan şekeri değerinin 50 mg/dl altına düşmesidir. Belirtileri; aşırı terleme, uyuşukluk, bilinç bulanıklığı, titreme olur. Bunları hissettiğiniz anda çok beklemeden kan şekerinizi ölçüp yükseltmek için ağzınıza birkaç küp şeker alabilirsiniz veya süt-meyve ,süt- bisküvi ile de destekleyebilirsiniz. Bilinci kapalı olan kişinin ağzına zorla bir şey vermeye çalısmayınız soluk borusunu tıkayıp boğabilirsiniz acil yardım isteyiniz.

Hiperglisemi; kan şekeri değerinin 600mg/dl üstüne çıkmasıdır. Tedavisinin acil ve kontrollü bir şekilde hastanede yapılması gerekir. Vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Uzun dönem yan etkileri; diyabetik retinopati, diyabetik nefropati, diabetik nöropati dir.

Diabetik retinopati; göz küresinin arkasında yer alan retina tabakasındaki damarların hasarıdır. Şeker hastalarının tanısı konulduktan sonra mutlaka düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları önerilir.

Diabetik nefropati;böbrek hastalarının yarıya yakını şeker hastasıdır. Yüksek protein alımı, lipid (yağ) düzeyindeki anormallikler böbrekleri etkilediği için düzenli böbreklerinizi de kontrol ettirmelisiniz.

Diabetik nöropati; yüksek şekere maruz kalan sinir hücreleri şişer ve görevini yapamaz hale gelir. En çok sinir hücresi ayaklarda sonrasında ellerde meydana gelmektedir. Bu yüzden şeker hastaları el ve ayak bakımına çok dikkat etmelidir.

Diabetik ayak olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Düzenli bir tedavinin ardından şeker hastasına verilecek en önemli eğitimlerden bir taneside ayak bakımıdır.

 • Ayak nemli bırakılmalıdır. Çok iyi kurulandıktan sonra bir nemlendirici krem ile masaj yapılmalıdır.
 • Ayakkabı numarası ölçüm ile tayin edilmelidir. Olabildiğince sipariş ile dikilmiş, yumuşak deriden yapılmış, rahat, vurmayan, sıkmayan ayakkabılar giyilmeli. Ayakkabının içi giyilmeden kontrol edilmelidir.
 • Ayak çok sıcak ve çok soğuktan korunmalıdır.
 • Tırnaklar düz ve dikkatli kesilmelidir.
 • Ayakkabı sayısı arttırılmalı özellikle yeni ayakkabılar 23 saatten fazla giyilmemelidir
 • Ayaklar soba, kalorifer ve termoforla ısıtılmamalıdır yanıklara sebep olabilirsiniz.
 • Ayakta oluşan nasırlarınıza kesinlikle hekim müdahale etmelidir.
 • Yalın ayak yürünmemeli mutlaka çorap kullanmalısınız.
 • Ayaklarda yapışkanlı bantlar kullanılmamalı
 • Ayaklar üşüdüğünde mutlaka yünlü yada pamuklu çorap kullanılmalı. Sıkı, yamalı, dikişli çorap giyilmemeli. Her gün çoraplar düzenli olarak değiştirilmeli.
 • Özellikle parmak arası modelde terlik giyilmemeli
 • Ayak nabız kontrolleri düzenli olarak yapılmalı
 • Banyo suyunuzun sıcaklığı mutlaka biri tarafından kontrol edilmeli hislerde kayıp olduğu için sıcak su ile yanıklara sebep olabilirsiniz.
 • Her muayenede diabet ekibi tarafından ayaklar mutlaka kontrol edilmelidir.
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 23:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER