Türkiye’nin Buram Buram Tarih Kokan 10 Eski Şehri

Türkiye doğal güzelliklerinin yanında tarihiyle de birçok ulusun kıskandığı bir ülkedir. Gerek coğrafi konumu gerek çeşitli medeniyetleri barındırmasıyla kültürel açıdan önemli bir yerdir. Gezilip görülmeye değecek bu yerler tarihi yapıtlarıyla hala tarihi yaşatmaktadır.

Türkiye’nin Buram Buram Tarih Kokan 10 Eski Şehri

Türkiye’nin Buram Buram Tarih Kokan 10 Eski Şehri

 Bazı tarihi yapıtlar ise tarihin tozlu sayfalarında yakılıp yıkılmıştır. Türkiye’nin buram buram tarih kokan 10 eski şehri arasında çok önemli ve güzel yerler de bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak:

Şanlıurfa: Peygamberler şehri olarak bilinen bu şehir Hz. Eyüp’ün kabrini de içinde bulunmaktadır. Ayrıca tarihi hakkında ne kadar eski olduğunu merak edenlere de Dünya’nın en eski mabedini bulundurması apaçık bir cevaptır. Hz. Eyüp ve Hz İbrahim hakkında bilgiler veren bir şehirdir.

Konya: Mevlana gibi güzel kişiliklerin yetiştiği Konya’nın eşsiz tarihi yapıları saymakla bitmez. Dünya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, Konya’nın tarihi yerlerinden birisidir. Bu nedenle Çatalhöyük UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Batman: Batman tarihe ışık tutmasıyla bilinen bir yerdir. Rabat Kalesi burada bulunan özel tarihi mekanlardan bir tanesidir.

Sivas: Şarkılara konu olan Sivas, tarihe de konu olmaktadır. Birçok medeniyetin beşiği olan bu yer Kurtuluş Savaşı yıllarında da önemli olaylara tanıklık etmiştir. Camisi, medresesi, müzesi ve kaplıcaları ile gezilip görülmeye değer.

Bayburt: Turistlerin ilgisini çekmese de birçok tarihi mekana sahip olan Bayburt, Türkiye’nin buram buram tarih kokan 10 eski şehrinden sadece bir tanesidir.

Edirne: Roma- Bizans dönemi önemli olan bu şehir, Türkiye’nin buram buram tarih kokan 10 eski şehri arasındadır. Osmanlı döneminde de önemini kaybetmemiştir. Açık hava müzesi özelliğindedir. Nereye baksanız tarihi bir yapıt görebilirsiniz. Tarihi havasıyla da sizi alıp eskiye götürebilir.

İstanbul: Dünya’da ün salan bu şehir sadece Osmanlı ve Bizans’ın değil daha birçok medeniyeti barındırmasıyla her adımda tarihi yaşatır. Tarihi yapılarıyla insanları hayran bıraktıran birçok yere sahiptir. Bu tarihi yapıtların başında Anadolu Hisarı, Kız Kulesi ve Sultanahmet gibi turistlik yerler bulunur.

Adana: Tarihi yerleri çok olsa da turistlik açıdan pek de yercik edilmeyen bir yerdir. Adana Taşköprü, Misis Mozaik Müzesi ve Tarihi Kazancılar Çarşısı ile geçmişi yaşatır.

Bursa: Medeniyetler beşiği olan ve Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Bursa da tarihi açıdan oldukça zengin şehirlerimizden biridir.

Karabük-Safranbolu: UNESCO tarafından koruma altına alınarak dünya mirası kabul edilen bu tarihi yer, tarihi evleriyle meşhurdur. Türkiye’nin buram buram tarih kokan 10 eski şehri arasında sonuncusu olarak sayılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 01:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER