Büyük Şehirlerde Yaşamını Sürdürenler Tehlike Altında

Büyük şehirler içerisinde yer alan kirliliğin, çocuklar ile birlikte genç yetişkinlerde  de Alzheimer  hastalığı konusundaki riski çoğalttığı açıklandı.

Büyük Şehirlerde Yaşamını Sürdürenler Tehlike Altında

Büyük şehirler içerisinde yer alan kirliliğin, çocuklar ile birlikte genç yetişkinlerde  de Alzheimer  hastalığı konusundaki riski çoğalttığı açıklandı.

Montana Üniversitesinde görevli olan bilim adamlarının gerçekleştirdiği araştırma kapsamında Meksika'nın başkenti olan Meksiko'da, 11 aylıktan başlayarak 40 yaşına kadar yaşamış 203 kişiye ait otopsiler inceleme altına alındı.

Araştırma kapsamında, Alzheimer hastalığının başlangıcı ile birlikte gelişim dönemine işaret etmekte olan 2 tane sıra dışı proteinin izi sürülerek otopsileri inceleme altına alınan kişilerin %99,5'lik kısmında hastalığın ayırt edici olan özellikleri görülmüş oldu.

Yaşamları süresince partikül-madde kirliliklerine maruz kalmış olan genç şehirlilerin beyinleri içerisinde hiperfosforile tau ile birlikte  beta amiloid isimli protein seviyelerinin yüksek bir durumda olduğunu tespit ettiklerini açıklayan bilim insanları, 1 yaşından  daha küçük bebeklerde bile alzheimer hastalığın  daha erken evrelerinin izlerine rastladıklarını belirttiler.

Uzmanlar ise, elde edilen bulguların, Alzheimer hastalığının çocuklukta başlamış olduğunu, yaş ilerlemeyi sürdürdükçe APOE 4'ün hali ve partikülün kirliliğine maruz kalma ile birlikte bağlantılı  bir şekilde ilerlediğini göstermiş olduğuna dikkatleri çekti.

Araştırma içerisinde öte yandan APOE 4 taşıyıcı kişilerin intihar  etme olasılığının APOE 3 taşıyıcı kişilerine oranla %4,92 seviyesinde  yüksek bulunduğu gözlendi.

İlk defa 1906 senesi içerisinde Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından tanımlanmış olan ve 65 yaşın üstündeki kişilerde beyin dokuları içerisinde ağır bir hasara sebep olan Alzheimer hastalığı ile ilgili halen etkili durumda bir teşhis ve tedavi yöntemi yer almıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 01:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
mesut inal
mesut inal - 4 hafta Önce

şehir hayatı insanların sağlığını olumsuz yönde etkilemekte bazı hastalıkların çıkmasına yol açıyor başta alzeimer hastalığı

mehmet ziya şen
mehmet ziya şen - 3 hafta Önce

şehirlerde yaşamlarını sürdürenler tehlike altında gencinden yaşlısına elzeimer hastalığıyla karşı karşıya şehir hayatı olumsuz etkiliyor herkezi

SIRADAKİ HABER