banner17

Döviz Kurunda 3. Çeyrek Beklentileri

Son zamanlarda döviz kurundaki aşırı yükselmelerden dolayı merkez bankasının ciddi hamleleri olduğu görülmektedir.

Döviz Kurunda 3. Çeyrek Beklentileri

Son zamanlarda döviz kurundaki aşırı yükselmelerden dolayı merkez bankasının ciddi hamleleri olduğu görülmektedir. TİM Başkan Vekili Kocasert, Londra’dan gelen haberlerin olumlu olması ve merkez bankasının uygulamış olduğu kritik hamleler ile döviz piyasalarının normalleşme hızının artacağını belirtmektedir. Secim sonrasında yapılacak olan ekonomik reformlar ile de senenin üçüncü çeyreğinde piyasaların oldukça sakin bir seyir takip edeceğini belirtmiştir.

TİM Başkan Vekili Kocasert döviz kurlarının hareketli bir ayı geride bıraktığını belirtmiştir. Özellikle Mayıs ayı başlarında doların 4,10 seviyelerinden 4,90 seviyelerine çıkması büyük dalgalanmalara neden olduğunu belirtmiştir. Merkez Bankasının üç kritik hamlesinin ve Londra’dan gelen haberlerin iyi olması ile dövizdeki sert yükselişin sakinleşeceği ve döviz kurunun geri çekileceğini belirtmektedir.

Kocasert dövizdeki yükselişin önlenmesi konusunda şu şekilde bir açıklama da bulunmuştur :

"Merkez Bankamız tarafından yapılan hamlelerimiz piyasalara nefes aldırmıştır. İhracat alanını çok yakından ilgilendiren 2. Hamle de reeskont kredilerinin kurlarını sabitlemeyi başarmıştır.2017 yılından bu yana Merkez Bankası aynı enstrümanı kullanmış ve hep işe yaramıştır. 31 Temmuza kadar kurun 4,20 seviyelerinde sabitleneceği görülmektedir. Bu durumda piyasaları rahatlatacak ve nefes aldıracaktır."

Uygulanan Reformların Desteklenmesi

Merkez bankasının çalışmaları ve Londra’dan gelen iyi haberler neticesinde piyasaların normalleşeceğini belirten Kocasert, gerçeği yansıtmayan bu sert yükselişin yerini aynı şekile sert düşüşlere bırakacağını belirtmektedir. Özellikle sevimden sonra yılın üçüncü çeyreğinde piyasaların oldukça sakinleşeceğini belirtmiştir .Ayrıca döviz kurlarının Türkiye’nin gerçekleriyle uyuşmadığını belirtmiştir.

Son olarak Kocasert, suların durulacağını ifade etmiştir.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER