banner17

Hurda Araç Teşviki Yürürlüğe Girdi

Bir süredir halk arasında hurda araç teşviki olarak bilinen ÖTV indirimi yürürlüğe girmiştir.

Hurda Araç Teşviki Yürürlüğe Girdi

Bir süredir halk arasında hurda araç teşviki olarak bilinen ÖTV indirimi yürürlüğe girmiştir. 16 yaş ve üzeri araçların trafikten daha kolay şekilde çıkartılmasını sağlayan teşvik, yeni araç alımında 10.000 TL ye kadar ÖTV indirimi sağlamaktadır.
 

Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede Tebliği yayınlamıştır. Yayınlanan Tebliğe göre, 16 yaş ve üzeri araçlarını hurdaya çeken kişilerin alacakları yeni arabalarda 10 bin TL ye kadar ÖTV indiriminden faydalanacakları belirtilmiştir. Yayımlanan Tebliğiye göre yarı römorklar için çekiciler, minibüsler, midibüsler, otobüsler, pikap ve binek araçları vb gibi araçları kapsayacaktır. Motosikletler, hava ve deniz araçları ve iş makineleri ise ÖTV indiriminden faydalanamayacaktır.

Bu araçlardan 16 yaş ve üstü olanların doğrudan hurdaya çekilenlerin ya da ihracatçılar vasıtası ile hurdaya çekilmeleri halinde alınan yeni araçlarda ÖTV indiriminden faydalanılabileceği belirtilmiştir. Hurdaya çekilen araçların motor, şanzıman ve araç bütünlüğün korunuyor olması şartı bulunmaktadır.
 

Model Yılı Dikkate Alınacak

2018 yılında bu kanundan faydalanmak isteyen bireylerin araçlarının 2003 ve daha önce model olması, 2019 yılında ise 2004 ve daha önceki model olması gerekecektir. Ayrıca yeni alınacak aracın önceki araçla aynı cins olması şartı bulunmaktadır. Hurdaya çekilen aracın kamyonet olması durumunda yeni alınacak olan aracında kamyonet olması şartı vardır.

Binek otomobilde ise yeni alınacak aracın motor silindirinin 1600 ve altı olması gerekmektedir. Ayrıca hurdaya çekilecek araçların ise trafik sicilinin olması şartı vardır.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER