MESLEK SEÇİMİNİN YAŞAMIMIZDAKİ ÖNEMİ

İnsan çocukluk döneminden itibaren bazı konulara farklı şekilde ve farklı oranda eğilim gösterir. Örneğin : resim yapmayı seven biri çocukluk yıllarında ve okul dönemleri boyunca pastel boyalarla evler çizer bazen sulu boyayla üstünü başını batırır. Doğuştan gelen yetenek insanın hayatı boyunca önemli bir güç olarak onunla birlikte kalır. Nereye giderse gitsin ne iş yaparsa yapsın bu yetenek her zaman bir köşede açığa çıkarılmayı bekler.

Çocukluk yaşlarından itibaren süregelen bu eğilimler , insanın gelecek yaşamında daha verimli ve daha huzurlu bir yaşam sürmesi açısından önemli bir yere sahip olacaktır.

Kişi kendi içinde bulunduğu ortamı bu yetenekleri sayesinde istediği ve mutlu olabildiği bir yere çevirebilecek ve bu yeteneklerinin sürekli geliştiğini kendisi de gözlemleyebilecektir.

İşte durum böyleyken , insanın yapacağı tercihler bu yeteneği daha verimli kullanabilmesi açısından fevkalade bir öneme sahiptir.

Çocuklarınız , yakınlarınız , tanıdıklarınız

gerçekten istediği mesleği yapabiliyor ve hayatını sevdiği işi yaparak devam ettirebiliyor mu?

Hayır sesi kulaklarınızda çınlıyor olsa gerek.

Peki insan yapmakta mutlu olacağı işi yapmıyor doğuştan ona verilen yeteneklerini kullanma fırsatını bulamıyorsa şu kısacık hayatta ömrünü sevmediği bir işi yaparak tüketiyor ve kazandığı para onun için hiçbir şey ifade etmiyorsa , nasıl mutlu olabilir.

Konuya bir diğer taraftan bakacak olursak

İşini severek yapan bir insanın iç huzuru başka ne şekilde sağlanabilir . Vaktinin çoğunu üzerinde çalışarak geçirdiği işinin ona verdiği mutluluğu, zorunda olarak yapacağı bir başka iş verebilir mi ?

 Hayır '' kulaklarımızda çınlıyor yine .

 Şöyle de düşünelim

Bir marangozun kendi el emeğiyle oluşturduğu bir masa , sadece bir masa mıdır?

Ya da milyonlarca değer biçilen o ünlü ressamların tabloları yalnızca zenginlerin duvarlarını süslesin diye mi yapılmıştır , tabi ki hayır .

Sanatkar şüphesiz bunları düşünerek ürün vermiş olsaydı , yakaladığı bu başarıyı yakalayamayacaktı.

Ama o yalnızca içinden geleni , yapmakta mutlu olduğu şeyi samimiyetle devam ettirdi ve bunun sonucunda meyvelerini topladı.

İnsan içinden gelen sese kulak verdiği ve biraz da çaba sarfettiği sürece mutlu olma yolunda önüne çıkan bütün engelleri sabırla aşacak , ve aştıkça kendine daha çok güvenerek adımlarına hız verecek ,varmak istediği noktaya kararlı bir biçimde yaklaşmaya devam edecektir.

YORUM EKLE