banner17

Kosgeb Sıfır Faizli Kredi

Bir kamu kuruluşu olan KOSGEB; rekabet gücünü artırma, sosyal ve ekonomik kalkınmayı varlığının artırılması için girişimcilere ve KOBİ’lere destek ve hizmetler sunmaktadır. KOSGEB sıfır faizli kredi çekme sayesinde girişimciler ve KOBİ’ler işlerini geliştirebilmekte ve istihdam yaratabilmektedir.

Kosgeb Sıfır Faizli Kredi

Kosgeb Sıfır Faizli Kredi Çekimi Ve Ödeme Seçenekleri

Bir kamu kuruluşu olan KOSGEB; rekabet gücünü artırma, sosyal ve ekonomik kalkınmayı varlığının artırılması için girişimcilere ve KOBİ’lere destek ve hizmetler sunmaktadır. KOSGEB sıfır faizli kredi çekme sayesinde girişimciler ve KOBİ’ler işlerini geliştirebilmekte ve istihdam yaratabilmektedir. Kredi sayesinde KOBİ ve girişimcilerin yararıyla beraber; istihdamı artırmak, üretim çeşitliliğini ve kalitesini arttırmak, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak, yerli üretimi artırmak amaçlanmaktadır.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları

KOSGEB sıfır faizli kredisinden yaralanabilmek KOBİ ve girişimcilerin daha önce verilen bu kredilerden yararlanmamış olması şartı bulunmaktadır. Krediden yararlanmak isteyenlerin aktif olarak işlerine devam ediyor olması, işletmelerin vergi levhasının bulunması, KOSGEB kaydının ve beyannamesinin güncel durumda bulunması gerekmektedir. Bankalar aracılığıyla kullanılacak olan sıfır faizli kredi için kişi veya kuruluşların temiz sicili olması gerekmektedir. Bir başka deyişle kişi veya kuruluşların banka kayıtlarında kredi kullanabilecek yeterlilikte olması gerekmektedir.

Bankalara olan kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı borçları nedeniyle kara listede olmamalıdır. Kara listede yer alan kişi veya kuruluşlar bu krediden yararlanamayacaktır. KOBİ’lere tahsis edilen bütçe bitmesi durumunda KOSGEB kredileri durdurulacağı için başvuru sırası da önemli hususlardan birisidir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinden Yararlanabilecekler

KOBİ ve girişimcilerden başvuru yapanlar arasında daha önce KOSGEB sıfır faizli kredi çekme işleminden yararlananlar, kara listede olması nedeniyle yararlanamayacak olanlar, krediden yararlanma şartını taşımayanlar elendikten sonra geri kalan kişilere başvuru sırasına göre kredi kullandırılmaya başlanacaktır. Kaynak tahsisi nedeniyle kredi verilmesi durduğunda başvuru yapanların hakları saklı kalmaktadır. Daha sonradan yapılacak kaynak tahsislerinde başvurunun yenilenmesine gerek duyulmamaktadır. Bazı durumlarda faizsiz kredide öncelik verilebilmektedir. Bu durumlar KOSGEB tarafından yayınlanan KOBİ beyannamesine göre olmaktadır. Bu işletmeler KOSGEB veri tabanında kayıtlı olan yıllık hasılatı 1 milyon liranın üzerinde ciro yapan, 10 veya üzerinde kişi istihdam edenfirmalar herhangi bir şekilde yasaklı veya kara listede olmaması durumunda önceliklidir.

KOSGEB Faizsiz Kredinin Geri Planı ve Seçenekleri

KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli kredi geri ödemesi 48 ay olarak planlanmıştır. Aslında ilk 12 ay herhangi bir ödeme yapılmadığı KOSGEB sıfır faizli kredi çekme tarihinden 13’üncü ayında ödemeye başlanacağından 36 ay vadeli demek daha doğru olacaktır. Ödeme 13’üncü ayda başlayıp 3 ayda bir yapılarak ödeme tarihinden itibaren 36’ncı ayda, kredi kullanım tarihinden itibaren 48’inci ayda bitecektir. Ödeme hangi bankadan kredi kullanıldı ise o bankanın elektronik bankacılık veya şubelerine ödenmelidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER