Yurtdışı Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar Nelerdir

Birtakım ürünleri ülkemizde bulamadığımızda veya yurtdışında daha uygun fiyata bulduğumuzda online olarak yurtdışından alışveriş yaparız.

Yurtdışı Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar Nelerdir

Yurtdışı Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar Nelerdir

Birtakım ürünleri ülkemizde bulamadığımızda veya yurtdışında daha uygun fiyata bulduğumuzda online olarak yurtdışından alışveriş yaparız. Yurtdışı online alışverişlerde dikkat edilmesi gereken altın kurallar vardır. Öncelikle yurtdışından alışveriş yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ilk kural, bu alışverişleri güvenilir sitelerden yapmaktır. Her site güvenilir değildir. Bunu anlamak için de siteyi kullanan olup olmadığını ve kullanıcıların memnuniyetini sorgulamalısınız. Bir diğer önemli kural ise, satıcı ile iletişime geçmektir. Eskiden yurtdışını aramak maliyetliydi fakat günümüzde internet üzerinden arama yapabilmek mümkündür.

Yurtdışından Alışveriş Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

  • Öncelikle kargo süresinin uzun olacağını bilmelisiniz. Kargolarınız en az 10-20 gün arasında değişebilir. Ayrıca kargo bedelleri oldukça yüksek olarak karşınıza çıkabilir bu sebeple ücretsiz kargo hizmeti veren sitelerden alışveriş yapabilirsiniz.
  • Bir diğer kural ise, her ürünün gümrükten geçebilmesi mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple alacağınız ürünün gümrükten geçip geçemeyeceğini iyi araştırın.
  • Sahte ürün gelebilme ihtimalinin yüksek olması da yurtdışı alışverişlerinin handikaplarındandır. İstediğiniz ürün yerine bambaşka bir şey gelebilir. Güvenilir siteleri araştırın ve buralardan alışveriş yapın.
  • Her kargo şirketine güvenmeyin. Kargo şirketleri takip numaralarını sadece kendi ülkeleriyle sınırlı tutabiliyor. Ürün ülkeye girdikten sonra kaybolma ihtimali yükseliyor. Bu sebeple ürünün ülkeye girişinde de bir takip numarası edinebilirsiniz.
  • Kredi kartı yerine, sanal kartlar kullanmak. Kredi kartları, kullanıcıya ait her bilgiye sahip olduğundan ve limiti yüksek kartların bilgilerinin yanlış kişilere geçmesi halinde bir dolandırıcılık durumuyla karşılaşabilmeniz mümkün. Dilediğiniz kadar yükleyip, içinde bulunan ücret kadar limiti olan Sanal kartlar kullanmalısınız.
  • 150 Euro altına gümrük vergisi uygulanmadığından, sipariş ettiğiniz ürünlerin bu sınırda kalması sizin için iyi olacaktır. 150 Euro'nun üzerindeki alışverişlerde, ürünün fiyatına göre vergi artacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 04:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER