banner17

Kredi Kartının Arka Yüzündeki Cvv Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Cart Valudation Value, kredi kartının arkasındaki ccv kodu, 2001 yılından itibaren kartların arka yüzünde bulundurulması zorunlu olan koddur.

Kredi Kartının Arka Yüzündeki Cvv Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Cart Valudation Value, kredi kartının arkasındaki ccv kodu, 2001 yılından itibaren kartların arka yüzünde bulundurulması zorunlu olan koddur. Bu kod özellikle internet alışverişlerinde kullanılan bir koddur. Her kartın Cvv kodu farklıdır ve özel olarak belirlenirler. Cvv kodu istendiğinde, kartın arka yüzündeki 3 numaralı kod isteniyor demektir. Bu kod güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Cvv kodu ne işe yarar? Cvv kodu, tamamen alışverişin ve kart kullanıcısının güvenli olması için kullanılmaktadır. Kart numaraları ile alışveriş yapmak, tek başına güvenlik açısından yeterli olmayacağından cvv kodları mecburi hale gelmiştir. Kartların sağ arka bölümünde yer alan 3 haneli bu kod, özellikle internet alışverişlerinde kart numarası ile birlikte istenir. Alışverişlerde bu kodların da ele geçirilebileceği düşünüldüğünden, internet üzeri herhangi bir ödeme işlemi mobil hatlarla desteklenmektedir. Yapılan bir alışverişin ardından, kart numarası ve cvv kodu girildiğinde, cep telefonlarına şifre gelir. Bu şifre, her alışveriş için tek kullanımlık olarak üretilir. Bu da internet üzerinden yapılacak herhangi bir alışverişin, yüksek güvenilir olması için gerekli adımlardır.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 01:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER