banner17

Kredi Kartı Kullanırken En Çok Yapılan 5 hata

Kredi kartı kullanımı bilinçli bir şekilde yapılacak olursa hayatı oldukça kolaylaştırır. Son 25 yıldır çok yaygın bir biçimde hayatımıza giren kredi kartları ekonomik hayatımızda birer yardımcı unsur olmakla birlikte yanlış kullanılması halinde çok üzücü sonuçlar yaratabilir.

Kredi Kartı Kullanırken En Çok Yapılan 5 hata

Kredi kartı kullanımı bilinçli bir şekilde yapılacak olursa hayatı oldukça kolaylaştırır. Son 25 yıldır çok yaygın bir biçimde hayatımıza giren kredi kartları ekonomik hayatımızda birer yardımcı unsur olmakla birlikte yanlış kullanılması halinde çok üzücü sonuçlar yaratabilir. Bu açıdan hatalı ve yanlış kullanmamaya dikkat edilmelidir. Yazımızın devamında kredi kartı kullanımında yapılan yanlışlıkları açıklayacağız. Yapılan istatistikler sonucunda kredi kartı kullananlar en çok aşağıdaki hataları yapmışlardır.

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

1. Kredi kartlarından nakit çekim yapılması. Kart kullananların en çok yaptığı hataların başında gelmektedir. Kredi kartı bir nakit çekim aracı değildir. Amacı alışverişlerinizde yardımcı olmak ve bu alışverişlerinizi taksitli yapabilmek ve dolayısı ile taksitli ödeyebilmektir. Nakit çekim yapılması halinde geri ödemede daha fazla para ödeneceği bilindiği halde gene de en çok yapılan hata budur. Asla nakit para için kullanılmamalıdır ve buna özen göstermek gerekir.

2. Kredi kartına olan borcu diğer bir kredi kartı ile ödemeye çalışmak en çok yapılan yanlışlar arasındadır. Bu hata da nakit çekim hatasına girmekle birlikte asıl amaç bir borcu yanlış bir yöntem sonucu ödemeye çalışmaktır. Kredi kartı kullanımındaki amaç borç ödemek değil alışveriş yapmak için kullanmaktır. Amacı dışında kullanamaya giren bu hata asla yapılmamalıdır.

3. Diğer bir hata kredi kartına olan borcu son ödeme tarihinden sonra ödemek ve bu hatayı sıklıkla yapmaktır. Yapılan bu hata geri ödemede çok daha fazla para ödemek manasına gelir. Dolayısı ile kredi kartı ödemesi yapılırken son ödeme tarihine azami dikkat edilmelidir.

4. Taksitli alışveriş yapma imkânı varken tek seferde çekim yaptırmak sıklıkla yapılan hatadır. Oysa taksitli alışveriş zaten kredi kartının kullanıcıya verdiği bir imkân iken bundan yararlanmamak ve tek çekim yaptırmak bir hatalı kullanımdır. Kredi kartı kullanmanın hatalı olduğu ürünleri kredi kartı ile almak en büyük hatadır. Taksitli satın alıyor olsanız da asla bu ürünleri kredi kartı ile almamalısınız. Bu ürünlerin başında altın gelmektedir. Altın kredi kartı ile ve taksitle alınması gereken bir ürün değildir. Çünkü altın alırken kredi kartı kullanıyorsanız üzerine belli oranda faiz eklenir ve aslında siz altını o anki fiyatının çok daha üzerinden satın almış olursunuz.

5. Gereksiz yere fazladan kredi kartına sahip olmak ve farklı farklı kartlardan çok fazla alışveriş yapmak. Diğer bir ifade ile alışverişinizi nakit yapabilecek durumda iken kredi kartım var diye kartınızı gereksiz yere kullanmak çok sık yapılan hatalar arasındadır. Ve gereksiz sayıda karta sahip olup ve her birini kullanmak asla yapılmaması gereken bir davranıştır.

Yukarıda sıralananlar en çok yapılan hatalar arasındadır ama elbette bunların dışında yapılan kullanım hataları da vardır. Ama yukarıdaki hatalar en fazla cep yakan ve kendimize sıkıntı çıkarma potansiyeli olan hatalardır. Kart kullanımı her şartta ve her koşulda yapılması gereken bir davranış olmamalıdır. Gerekli hallerde ve size avantaj sağlayacağını düşündüğünüz durumlarda devreye sokmanız gereken bir araçtır ve bu bilinçle kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki adında kredi olan bir karttır ve bankanın size vermiş olduğu krediden başka bir şey değildir. Bu gerçek akıldan çıkarılmamalı ve bu anlayış doğrultusunda kredi kartınızı kullanmalısınız.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER