Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Teknoloji çağında hemen hemen her şey makinalarla yapılıyor. Buna bağlı olarak satın alma işlemlerinde de yine başka bir makina yardımı ile ödeme işlemleri yapılıyor.

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Teknoloji çağında hemen hemen her şey makinalarla yapılıyor. Buna bağlı olarak satın alma işlemlerinde de yine başka bir makina yardımı ile ödeme işlemleri yapılıyor. Yani artık nakit paraya ihtiyaç duymadan, gelir ve giderler kredi kartı altında buluşturulabiliyor. Yanında nakit taşımak istemeyenler ya da nakit parası olmayanlar için büyük bir kolaylık olan kredi kartı, sunduğu avantajlar ile de müşterilerin gönlünü kazanıyor. Ancak her güzel şeyin bir olumsuz tarafı da olduğu gibi, kredi kartlarının da belirli zamanlar da ödeme günü geliyor. Kullanılan para miktarı bir sonraki aya geldiğinde ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde kredi kartı kullanıcısı için durum zorlaşabiliyor.

Asgarisini Ödersek Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcısı ilk dönem borcunu öderken eğer sıkıntı yaşarsa, asgari tutarını ödeyebiliyor. Ancak asgari tutar aslında o dönem borcunun faizi oluyor. Eğer asgari tutar ödenir ise o dönem aslında boş yere faiz borcu ödenmiş olurken, üstüne bir de dönem borcundan düşüm gerçekleşmiyor. Yani aynı borç bir sonraki ay yeniden karşımıza geliyor.

Bir sonraki ay dönem borcu geldiği zaman ödeme işlemi yapılmaz ise, son ödeme tarihinden itibaren 30 gün sonra idari takip işlemi başlıyor. Bir 30 gün daha beklenerek ödeme işlemi için bekleme yapılıyor. Yine dönem borcu ödeme işlemi yapılmazsa, bu sefer avukatlar devreye giriyor. Eğer dönem borcu işleminden sonra avukatlar devreye girerse, kredi kartı kullanıcısı 5 yıl sürecek olan bir kara listeye giriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 04:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
hatice kılıç
hatice kılıç - 2 hafta Önce

kredi kartının o ayki borcu ödenmeyince kart kullanımı zora giriyor bir dahaki ayada kalınca borca faiz işemeye başlıyor aslında güzel kullanıldığı zaman kart çok güzel bir icat

SIRADAKİ HABER