banner17

Bilinçli Kredi Kartı Harcamaları

Kredi kartı, bilinçli kullanıldığında çok önemli bir araçtır. Buna rağmen çoğu insanın başı yanlış kredi kartı kullanımına bağlı olarak derde girmektedir.

Bilinçli Kredi Kartı Harcamaları

Bilinçli Kredi Kartı Harcamaları için Size 6 Tüyoyu Veriyoruz

Kredi kartı, bilinçli kullanıldığında çok önemli bir araçtırr. Buna rağmen çoğu insanın başı yanlış kredi kartı kullanımına bağlı olarak derde girmektedir. Tüketimlerde dikkatli olunmaz ve ipinucu kaçırılırsa kredi kartı boçları can sıkabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca dikkatli kullanılmalıdır. Bu yazımızda bilinçli kredi kartı harcamaları için size 6 tüyoyu veriyoruz. Bu tüyolar dikkate alınırsa kredi kartı dert olmaktan çıkar.

Kredi Kartları Yalnızca İhtiyaçlar Dahilinde Kullanılmalı

Bilinçli kredi kartı harcamaları için size 6 tüyoyu veriyoruz. İlk olarak, kredi kartlarının tüm istekleri karşılamak için değil, yalnızca gerekli ihtiyaçları temin etmek için kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Her istenilen alınırsa ay sonunda kabarık faturalar canınıza sıkabilir. Bu nedenle yalnızca gerekli görülen ihtiyaçlar temin edilmelidir.

Ödemeler Asla Ertelenmemeli

Kredi kartı kullanımında geri ödeme süreci akıldan çıkarılmamalıdır. Kartın geri ödemesi geldiğinde asla ertelenmemelidir. Aksi takdirde faiz, mevcut borcun katlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca kart kullanımında harcamaların, aylık tutarı aşmamasına dikkat edilmelidir. En azından asgari tutar, mutlaka ödenmelidir. İşin ucu kredi puanının düşmesine kadar gitmektedir.

Kartlar Dengeli Kullanılmalı

Yapılan harcamalarda muhakkak denge sağlanmalıdır. Her harcamanın ay sonunda borç olarak karşınıza çıkacağı unutmamalı ve aylık limit aşılmamaya özen gösterilmelidir. Bu dengeli harcama alışkanlık haline getirilmelidir.

Bütçe Kontrol Aracı Olarak Kullanılmalı

Kredi kartı harcamaları kayıt altındadır. Harcamalar ay sonunda kontrol edilerek, bütçe üzerinde hakimiyet sağlanabilir. Gereksiz harcamalar belirlenerek, daha dikkatli tüketim yoluna gidilebilir. Bu şekilde bütçe de kontrol altında tutulmaktadır.

Aylık Gelirin Yüzde 30’unu Geçmemeli

Kredi kartı borçlarının katlanmasının ilk nedeni, harcamaların aylık geliri aşmasından kaynaklanmaktadır. Halbuki yapılan harcamanın, aylık gelirin yüzde 30’unu aşmaması gerekmektedir. Eğer bu kurala dikkat edilirse kredi kartı borcu ödenirken hiçbir sorun yaşanmaz ve borçlarla boğuşmak zorunda kalınmaz. Bu hesaplama yapılarak, sınır kabul edilmeli ve böylelikle ay sonunda yaşanacak zorlukların önüne geçilmelidir.

En Avantajlı Kart Seçilmeli

Kredi kartı kullanımında çeşitli kampanyalar ve avantajlar bulunmaktadır. Kart kullanmadan önce titiz bir araştırma yapılarak, en avantajlı kart seçilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 01:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER