Konut Kredisi Alırken Yapılan En Büyük Hatalar

Konut kredisi alırken yapılan bazı ihmalkarlıklar ileriki süreçlerde büyük sorunlara yol açmaktadır ve bir çok kişi bu dikkatsizlik yüzünden madur olmaktadır. Konut kredileri de dahil olmak üzere alınan tüm kredilerde bazı noktalara dikkat etmek ileri ki zamanlarda yaşanabilecek problemlerin önüne geçecektir. Konut kredisi alırken uyulması gereken bir çok madde bulunmaktadır.

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

l Kredi alacak bazı kişiler sadece faizlere dikkat etmektedir ve faiz miktarı yüksek değilse krediyi o bankadan almaya karar vermektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kişinin cebinden gidecek paranın sadece faiz oranı olmayacağıdır. Kredi alındıktan sonra geri ödenmek istediğinde bir çok dosya masrafı, belge masrafı, ekspertiz ücreti ve ipotek tesis ücreti gibi bir çok ek ücret çıkarmakta ve ödenen ücret alınan kredinin kaç kat üzerinde bir miktar olmaktadır.

l Aylık olarak verilmesi gereken faiz miktarları küçüktür ve göze abartılı gelmez. Ancak bu faiz yıl olarak oranlandığında çok yüksek ücretlerle müşterilerine geri verilmektedir. Müşteriler aylık olarak baktığı için yıllık hesap çıkınca madur olmaktadır.

l Konut için kredi alırken bazı bankalar bir çok sigorta istediğini söylese de bu bir tuzaktır. Banka sadece ev söz konusu olduğu için depreme dayanıklı mı diye sigorta ister başka sigortalar konusunda herhangi bir istekte bulunamaz, yasal değildir.

YORUM EKLE