Kadıköy Sokakları

Kadıköy , İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri. Tarihin izlerini taşıyan binaları , geçmişin izlerini taşıyan tek unsur değil elbette. Kadıköy'ün kültürü , bu konuda büyük rol oynuyor. Ancak son dönemde , yani son bir senedir , Kadıköy yepyeni bir hal almaya başladı. Erasmus'lu öğrencilerin akını ve şehir planlamaları sonucu yıkılan semtlerden (Tarlabaşı, Fikirtepe vb. ) insanlar akın ederek Kadıköy'e geldi. Taksimde olan Gezi Parkı olaylarından sonra ise artık iyice , bir göç olmaya başladı Kadıköy'e.

Daha sakin , daha temiz , daha durgun bir enerji için , insanlar evlerini Kadıköy'e taşıdı.Kadıköy şu anda hiç olmadığı kadar renkli , hiç olmadığı kadar canlı , hiç olmadığı kadar yaratıcı insanlarla dolu.

Sokaklarda her yerde sanat eserlerine rastlamak mümkün. Halitağa Caddesinde , Bahariye Caddesinde, Çarşının meydanlarında müzisyen görülmeyen bir gün yok. Yerli halk onları destekledikçe , Belediyeler de bu durumun farkına vardı ve Kadıköy Belediyesi sokakta sanatın yolunu açtı.

İşte bu değişim ve dönüşüm , Kadıköy'ün iç mahallelerinde de bir değişim başlattı. Özellikle Yeldeğirmeni Mahallesinde bunu görebiliyoruz. Karakolhane Caddesi dört sene önce , çok sessiz sakin bir cadde iken bu sene cafelerle ve dükkanlarla bezendi. Bu dönüşümün ekonomiye yansımaması mümkün değildi zaten.

Türkiye'de pek yaygın olmayan Mahalle Evleri belirdi bir anda. Bu evler mahalle sakinlerinin uzun senelerdir el değmemiş apartmanları ele geçirerek tamir edip kültürel ve sosyal anlamda ortak bir mekan haline geldi. Ortak çabalarla , sinerjik bir ortam haline getirilen bu mahalle evlerinde , mahallelinin birbiri ile iletişimli olması için bir çaba sarfediliyor.

Kadıköy'ün sokakları , uzun zamandır olmadığı kadar canlı ve renkli , gelip görmeniz dileğiyle...

YORUM EKLE