banner17

Kovulmadan Nasıl Zam İstenir?

Kovulmadan zam nasıl istenir, özel sektörde tüm çalışanlar için merak edilen bir konudur. Çalışanlar zam isterken, kendilerini zor duruma sokmayacak hatta kovulmasına neden olmayacak şekilde istemeleri gerekir.

Kovulmadan Nasıl Zam İstenir?

Kovulmadan zam nasıl istenir, özel sektörde tüm çalışanlar için merak edilen bir konudur. Çalışanlar zam isterken, kendilerini zor duruma sokmayacak hatta kovulmasına neden olmayacak şekilde istemeleri gerekir. Bunu yapmanın ise, çeşitli yolları vardır.

Zam İstemenin Yolları

Kendinizi küçük düşürmeyin: Öncelikle herhangi bir iş durumunda, kişinin ciddi ve kararlı olması, özgüvenli olması her zaman işe yarar. Dürüst olmak da bir o kadar önemlidir. Duydu sömürü yaparak, zam istemek de özellikle belirli pozisyonlara gelmiş kişilerin, asla yapmaması gereken bir zam isteme şeklidir. Dürüst ve saygılı bir şekilde, hak ettiğiniz zammı isteyebilirsiniz.

Kendiniz için bir başkasını yakmayın: Örneğin aynı pozisyonda ama sizden fazla maaş alan birini veya yüksek pozisyonlarda olan ama aldığı ücreti hak etmediğini düşündüğünüz kişileri kötüleyip de, zam istemeyin bu durum sizi yanlış bir pozisyonda gösterebilir.

Gerçekçi Olun: Zam istemeyi düşünüyorsanız, enflasyon oranlarını, şirketin durumunu, sizinle aynı pozisyonda çalışan kişilerin aldığı maaşları araştırarak gerçekçi bir miktar zam isteyin. Çok uçuk zam isteği, kovulmanıza, gözden düşmenize sebep olabilir.

Lafı dolandırmayın: Örneğin zam isteği için işverenle görüşmeye gidiyorsunuz, konuşacağınız cümleleri önceden düşünerek, kafanızda tasarlayarak gidin. İsteğinizi kısa yoldan belirtin. Lafı dolandırarak, ağızda geveleyerek karşınızdaki kişinin tahammül sınırlarını zorlamayın.

Aldığınız cevap karşısında sakin olun: İşvereninize veya yetkili kişiye zam isteğinizi belirttiniz ve cevap aldıysanız, aldığınız cevap olumlu veya olumsuzsa her iki koşulda da nazik bir şekilde teşekkür edin ve oradan çıkın. Bu sizin yeterli olgunlukta olduğunuzu karşı tarafa yansıtacak ve olumsuz bir kararı bile olumluya çevirmenize yarayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 01:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
turhan aksen
turhan aksen - 10 ay Önce

bir işten kovulmaya sebep vermeden zam istenilmelidir nazik bir şekilde konuşun cevap evet veye hayırda olsa kibarca odadan çıkın agresif bir tavır sizin lehinize olabilir

büşra yeter
büşra yeter - 9 ay Önce

zam istemek için sakin davranmalıyız kibarca konuşmalıyız eğer zam vermez isede sakince ayrılmalıyız oradan

SIRADAKİ HABER