İnşaat Sektöründe İş Güvenliği

İnşaat sektöründeki bazı sıkıntılar nelerdir? İnşaatlardaki güvenlik önlemleri yeterlimi? Şantiyelerdeki iş güvenliği nasıl uygulanıyor? İşveren firma ve yetkililerin sorumlulukları nelerdir? Çalışırken nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Çalışanların işyerlerine olan sorumlulukları nelerdir?

Ülkemizde hemen hemen her gün çeşitli iş kazaları meydana geliyor. Birçok emekçi insanımız hayatlarını kaybediyor. Artan iş kazaları, Ülkemizdeki iş sağlığı ve iş güvenliğini bir kere daha hatırlatıyor.

İnşaat sektöründe son yıllarda gelişen teknoloji ile beraberinde önemli iş alanlarından biri haline gelmiş durumdadır. Önceleri çok zaman alan inşaat işleri makineler ve teknoloji sayesinde daha kısa sürede yapılıyor. İnsanların hayal bile edemeyeceği büyüklükteki binalar, havaalanları, gökdelenler, barajlar, sanayi tesisleri çok kısa zamanlarda yapılmaya başlamıştır.

Ev, işyeri, hastane, tünel, köprü, stadyum, fabrika gibi yapıların, bakım, onarım, yıkım gibi işleri ile inşaat sektörü ilgilenmektedir.

İnşaat çalışanları sürekli aynı yerde çalışmak yerine iş değişikliği yaparak 1 kaç ay ya da hafta çalışmak zorunda kalırlar. Yani günlük işçi olurlar. Çalışanların güvenlik düzeyleri ve işyerlerinin güvenlik önlemleri farklı olabilir. İnşaat işçileri sene boyunca sabit çalışmazlar. Bu nedenle iş başı yaptıkları zaman açıklarını kapabilmek adına sürekli mesai yaparlar. Takım çalışması olarak yapılması gereken inşaat işleri, iş ve güvenlik açısından tehlikeli bir boyuta gelir.

Çalışanların iş kazalarını önlemek için, bazı güvenlik önlemlerinin alınması şarttır. İnşaat ortamları en riskli sektörlerden birisidir. Çalışma alanları geniş ve dağınık olduğundan İnşaatlarda çok fazla vasıfsız işçi çalıştırılmaktadır.

İşverenin kesinlikle önlem alma zorunluluğu vardır. Her şantiye alanında uyarı levhaları, uyarıcı yazılar bulundurulmalıdır. Alınmış önlemlere işçiler uymazsa, örneğin baret takmadan çalışmak gibi hayatlarını tehlikeye atacak davranışlarda bulunurlarsa, kaza olma riski daha yüksek olacaktır. İşyerlerinde ve şantiyelerde gerekli önlemler alınacak olursa, iş kazlarının önüne geçilmiş olunur.

YORUM EKLE