Hayaller ve Bankalar...

Bankalar artık ev almak , araba almak ya da tatil gibi birçok hayallerimizi gerçekleştirmemiz için birçok olanaklar sağlıyor. Bu olanakları sağlıyor ama nasıl ? İstediğiniz evin, Arabanın fiyatını öğreniyorsunuz veya gitmek istediğiniz tatil için ne kadara ihtiyacınız var. Bunları öğrenip istediğiniz bankaya gidip müracaatınızı yapmak bu kadar kolay. Bu kısmı bu kadar kolay onaylandıktan sonrası...

Diyelim ki tatil için 10000 TL ihtiyaç kredisi almak istediniz ortalama her banka 36 ay vaade için %1.30 faiz Uygulaması ile sizden bunu yine ortalama 13000 TL olarak geri alıyor. Peki bu zamanda 10000 TL neye yetiyor. Birkaç aylık maddi bir rahatlama için sizden 3 yıl boyunca aylık ortalama 650 TL ödemeniz isteniyor. 3000 TL zararınız cabası. Tabi birde bu 10000 TL size bir kere lazım olmuyor. Çünkü ihtiyaçlar bitmiyor.

Bir hayal daha düşünelim bir arabam olsun diyorsunuz bunun için çok lüks bir araba değil ama çok da kötü olmasın diyorsunuz. O zaman 30000 TL ye ihtiyacımız var bunun için yine 36 ay vaade ile ortalama %1.30 faiz uygulamasıyla sizden ortalama 40000 TL olarak geri alıyorlar. Zarar 10000 TL.

Daha büyük bir hayal ama herkesin hayali ev sahibi olmak. Bunun bedeli ne peki ? 100000 TL diyelim buna tabi Büyükşehir de yaşıyorsanız 100000 TL ye güzel bir ev bulmak biraz zor. Yine de 100000 TL dersek bunu 36 vaade ile ödemekte biraz zor buna 240 ay vaade dersek ortalama her banka %1.20 faiz ile sizden geri alışı ortalama 300000 TL istediğiniz paranın tam 3 katı yani zarar 200000 TL. Evet hayallerimizi gerçekleştirmek bir o kadar kolayken bir o kadar da zor.

Hayallerimizin bedeli bunlar. Tabi artık bankalar olmasa zaten bu hayallerimizi gerçekleştirmek baya zor olacak. Peki ya bizler bankalara koşturmasak hayat bu kadar pahalı olacak mıydı ? Evet belki olacaktı. Ama yine de bir umut belki olmayacaktı eskiden ev fiyatları bu kadar yüksek miydi ? Eskiden geçinmek bu kadar zor muydu ? Hayâller hem bu kadar kolay olup hem bu kadar zor muydu ? Acaba nede olsa bankalar var artık insanlar krediylede olsa bir şekilde alıyorlar mı diyorlar. O Yüzden mi bu kadar pahalılaştırıyorlar. Bir bilmece gibi kalıyor akıllarımızda.

Aslında artık bankalar hayatımızın bir parçası ailelerimizin bir ferdi olarak var hayatlarımızda olmazsa olmazlarımız. Herşey aslında kararında güzel bankalar hiç olmasa da olmazdı ama kararında bırakamadık bıraktıramadılar. Artık hayal kurmak bile banka reklamlarında gizli.

YORUM EKLE