banner17

BAĞ-KUR Affı Hala Gündemde Önemini Koruyor

1.3 milyon esnafı yakından ilgilendiren konulardan biriside kuşkusuz yeni çıkacak olan torba yasadır. Peki, bu torba yasa içerisinde ne gibi yenilikler olacak.

BAĞ-KUR Affı Hala Gündemde Önemini Koruyor

1.3 milyon esnafı yakından ilgilendiren konulardan biriside kuşkusuz yeni çıkacak olan torba yasadır. Peki, bu torba yasa içerisinde ne gibi yenilikler olacak. Öncelikle bu yasaların görüşülmesi halen sürüyor ve biraz daha uzayacak gibi duruyor. Fakat BAĞ-KUR’da olan ve borçlarını ödeyemeyen esnaflara şimdiden müjde verebiliriz. Çünkü yeni gelecek olan torba yasa ile birlikte prim borçları silinecek ve esnafların eşleri ve çocukları tekrar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Borçlu olan esnafların aile fertleri sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Bu sebepten dolayı da esnaflar eşlerini farklı işletmelerde çalışıyor gibi gösterip sigortalatıyordu. Fakat artık bu tür zorluklar ile mücadele etmelerine gerek kalmayacak. Daha öncesinde bu borçlara af gelmişti ve taksitlendirilmişti. Fakat çoğu esnaf taksitlerini ödeyemedi ve tekrar borçlar birikti. Eski yasaya göre 5 seneden daha fazla prim borcu olan esnafların tüm borcu siliniyordu. Fakat 5 sene boyunca yani borcunu ödemediği süre boyunca devletin halkına tanıdığı sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde bu sürenin daha da azaltılacağı ve 24 aya düşeceği gündemde.

Gündemde olan bir diğer konu ise taşeron firma işçileriydi. Artık taşeron firma işçilerimizde belli başlı haklara sahip olabilecek. Yeni çıkacak olan torba yasaya göre taşeron firma işçilerine kıdem tazminatı, yıllık izin, maaş zammı ve 3 yıllık sözleşme geliyor. Yani yaptıkları işte güvence altına alınıyorlar. Böylece çok daha iyi şartlar altında çalışabilecekler. Bununla birlikte GSS prim borçlarına da af gelecek. Gelir tespiti yaptırmayanların 245 TL aylık borcu oluyordu. Çoğu BAĞ-KUR’lunun bundan haberi yoktu. Borçlar birikti ve ödenemedi. Bu konuda da hemen düzenlemeler başlatıldı ve son görüşmelerde gelir tespiti yaptırmayanların gelir testlerini yaptırmaları ve çıkan borcunda 12 ay taksite bölünebilmesi hakkı tanındı. Bu sayede artık çok daha rahat bir şekilde borçlar ödenebilecek. Aynı şekilde gelir tespiti yaptırmış ama borcunu ödemeyenlere de 12 ay taksit hakkı verilecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER