Geçmişten Günümüze İnternet!

Hemen hemen her evde bulunan internet yaşamımıza Dr. Cerf ismindeki matematik mühendisinin işitme engelli eşinin dış dünya ile iletişim kurabilmesi için bilgisayarlar arası veri transferlerini geliştirmesiyle dahil olmuştur. 1970 yılında resmen kullanılmaya başlayan sistem 1973 -1978 yılları arasında TCP / IP protekollerinin geliştirilmesi sonucu dünyanın her yerinden internete bağlanmak mümkün oldu.

Geniş kitlelere hitap eden internet sayesinde bütün merak ettiğimiz şeyleri araştırmak, öğrenmek o kadar kolaştı ki adım atmadan birçok bilgiye ulaşabiliyor aynı zamanda tüm dünyada seyahat etme imkanı bulabiliyoruz. Öyle ki internet bizim artık vazgeçemediğimiz bir ihtiyaç haline gelmiştir.Şuan bilgisayarların , bilgisayar özelliği taşıyan telefonların internete bağlanması mümkündür. Nerede olursak olalım internet böylece elimizin altında olmaya devam etmektedir. O kadar alışmışız ya da o kadar benimsemişiz ki gidip mağazalara alışveriş yapmaya üşenir olduk. İnternet ortamında kurulan alışveriş siteleri o kadar yaygınlaştı ki teknolojik aletlerden mutfak eşyalarına ,kıyafetlerden takı ve aksesuarlara kadar aradığımız her şeyi internetten alabiliyoruz. Hem de kısıtlı seçenekler arasından değil. Üretilmiş bütün alternatifleri maddi durumumuza , beğenimize göre kendi standartlarımıza indirgeyerek elde edebilme imkanı buluyoruz. Aynı zaman da günümüzde haberleşme ağı neredeyse tamamıyla internet sayesinde sağlanmaktadır. Uzaktaki arkadaşımızla , akrabamızla skype gibi bir çok araç ile görüntülü konuşma gerçekleştirebiliyoruz. Telefonlarımızda kullandığımız whatsapp , hangouts, tango gibi aynı işlevi gören bir çok programla internet sayesinde daha az maliyetle daha çok seçenek ile iletişim kurabiliyoruz. İşte bunlar gelişen dünyanın , gelişen teknolojinin kolaylıklarından birkaçı, bizim de vazgeçilmezlerimizin.

Bu vazgeçilmezlerimizden internetin mucidi Dr.Cerf böylelikle hala amacı doğrultusunda işleyen bir sitem bulmuştur. Dr. Cerf 1992 yılında , bu zamana kadar internet üzerine yaptığı çalışmaların karşılığı olarak, “İnternet Dünyasının Başkanı” ödülünü almıştır.

YORUM EKLE