İcra Ceza Mahkemesi Nedir?

Günümüzde kredi kartı kullanımının artması ve kredi almanın kolaylaşması ile paralel olarak borçlanma oranı artmış bulunuyor.

İcra Ceza Mahkemesi Nedir?

İcra Ceza Mahkemesi Nedir?

Günümüzde kredi kartı kullanımının artması ve kredi almanın kolaylaşması ile paralel olarak borçlanma oranı artmış bulunuyor. Lüks ve marka düşkünlüğünün artması ve bununla birlikte artan borçların ödenememesi bizleri sonunda icra ile karşı karşıya bırakıyor. İşte bizde bu yazımızda çok karşılaştığımız icra ile ilgili mahkemelerden birisi olan İcra Ceza Mahkemesi nedir konusunda sizlere bilgi vererek hukuki bilgilerimizi tazelemeye çalışacağız.

İcra Ceza Mahkemesi; genel olarak tanımlanırsa icra dairelerinin yaptığı işlemler ile ilgili şikâyetleri inceleyen ve karar veren, basit yargılama usulüne sahip tedbir kararları alabilen bir mahkemedir. İcra Ceza Mahkemeleri; HSYK tarafından olumludur bilgisi verilerek, c tarafından kurulur. Bir yerde birden fazla İcra Ceza Mahkemesi olabilir.

Biraz daha derinlemesine söylemek gerekirse İcra Ceza Mahkemelerinin en önemli görevi; İcra Daireleri tarafından yapılan tüm işlemlerle ilgili şikâyet yoluna gidilebilmesi ve burada karara bağlanabilmesidir. İcra Ceza Mahkemelerinin yaptığı tüm işlemler aşağıda anlatılmaktadır.

İcra Daireleri tarafından yapılan ve usule aykırı olduğu düşünülen durumlarda İcra Ceza Mahkemelerine şikâyet yoluna gidilir. Bu şikâyeti mahkeme belirli bir süre içerisinde inceler ve inceleme sonucunda durumu karara bağlar. Ayrıca borçlunun icraya itiraz etmesi halinde, alacaklının iptal olan icra işleminin yürürlülüğe tekrar alınabilmesi için itirazın iptali davası ile ilgili uyuşmazlıkları karara bağlar. Ayrıca haciz ve iflasa konu alacaklarda istihkak davalarına bakmaktadırlar. İcra takibinin ertelenmesi, geri bırakılması ve icra takibinin iptali gibi kararları da İcra Ceza Mahkemeleri alabilmektedir. İcra ceza mahkemeleri adli yarıyıl tatilinden bağımsız olarak çalışır ve her zaman müracaat edilebilir.

İcra ceza mahkemelerinin kararlarına itiraz edilebilir ve temyiz edilebilir. Ancak temyiz süresince icra durmamaktadır ve ödeme işlemleri aynen devam etmektedir. Bu yüzden eğer icra ceza mahkemeleri ile herhangi bir münasebetle bir icra durumunuz olursa bilgili bir avukat vasıtası ile gerekli bilgiyi edinmeli ve doğru hareket etmelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 01:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER