banner17

Bankalararası Kart Merkezi Nedir?

Bankalararası kart merkezi, bankalar arasındaki veri aktarımını kolaylaştırmak ve bunun altyapısının oluşturulduğu sistemdir. 1990 yılından itibaren yürürlükte olan bu sistem, 13 banka tarafından desteklenmektedir.

Bankalararası Kart Merkezi Nedir?

Bankalararası kart merkezi, bankalar arasındaki veri aktarımını kolaylaştırmak ve bunun altyapısının oluşturulduğu sistemdir. 1990 yılından itibaren yürürlükte olan bu sistem, 13 banka tarafından desteklenmektedir. Herhangi bir durumda, nakit kullanımını çok aza indirmek için çalışamalar yapan BKM, getirdiği birçok yenilik sayesinde, internet üzeri ödemeleri ülkemizde yaygınlaştırmıştır. BKM’nin getirdiği en büyük yenilik denebilecek olay, internetten güvenli alışveriş yapmaktır. 3D Security adı verilen bu sistemle, online alışverişlerde güvenli şifre ile alışveriş yapılmaktadır.

BKM, vergi ödemelerini, prim ödemelerini internet üzerinden yapılmaya müsait hale getirmiştir. BKM sayesinde, kuyruklarda beklemeden, trafik cezaları gibi tüm kamu alacaklarını internet üzerinden ödeme kolaylığını getirmiştir.

Bir diğer kolaylık da, POS ve ATM sistemidir. Alışverişlerde ve ödemelerde sıklıkla kullanılan POS sisteminde yer alan, iki tarafın da ödemelerini yüksek bir güvenlik içerisinde yürütmesini sağlayan sistem de BKM ürünüdür. Aynı zamanda kartların alt köşesinde yer alan TROY simgesi ile alışverişin güvenliliğini artırmayı amaçlamıştır.

BKM, uluslar arası bankacılık faaliyetlerini de düzenler. Bu kapsamda, yurtdışından getirilmiş olan bazı kartların ülkemizde de kullanılması sonucunda elde edilen verilerin yurt dışındaki bankalarla paylaşma görevini de üstlenmiştir.

Bankalararası Kart Merkezi Ne Gibi Faaliyetleri Yürütür?

  • Bankalar arasındaki prosedürleri yürütmek ve geliştirmek
  • Bankalar arasındaki veri aktarımını yürütmek
  • Kart kullanımını arttıracak faaliyetlerde bulunmak
  • Bankacılık faaliyetlerini tek bir kalemden yürütmek
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 01:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER