banner17

Yazlık Satın Alırken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Her insan çalışıp para kazanarak daha rahat ve huzurlu bir yaşam elde etmek için uğraşır. Çalışmanın yanında yorgunluğunu atabileceği yaşam alanlarını talep eder.

Yazlık Satın Alırken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Her insan çalışıp para kazanarak daha rahat ve huzurlu bir yaşam elde etmek için uğraşır. Çalışmanın yanında yorgunluğunu atabileceği yaşam alanlarını talep eder. Bu gibi ihtiyaçların giderilmesinde de en başlarda bir yazlık sahibi olabilmek fikri olduğu aşikardır. Hem paramızı doğru yatırıma kanalize etmek hem de tatil yapabileceğimiz yeni bir yazlık satın almak için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
 
Niçin Satın Aldığımızı Bilmeliyiz
 
Öncelikle ihtiyaçlar belirlenmeli ve sadece ucuz olduğu için bir yazlık satın alınmamalıdır. Ya da kısacık bir tatille bir anda o bölgeden yazlık satın almalıyım gibi ani kararlar verilmemelidir. Hobileriniz, fobileriniz, gelecekteki tatil anlayışınızın değişebilme ihtimali, hangi tatil türünün size daha iyi geldiği, sosyal-kültürel kimlik ve kişiliğinize uygunluğunun tespiti gibi alanları iyi bilmelisiniz. Diğer taraftan satın alınacak yazlık senede birkaç hafta kullanılıp daha sonra kullanılmayacaksa atıl kalacaksa yapılan yatırımın verimliliğinin düşük olabileceği dikkate alınmalıdır. Senede birkaç hafta kullanıp diğer boş zamanlarda semtin özelliklerine göre gayrimenkul kiraya verilebilecekse ekonomik olarak gelir sağlanabilir yatırımın verimliliği artabilir.
 
Sosyal Çevre Ve Komşuluk
 
Satın alınacak yazlığın bulunduğu semtin özellikleri, bizzat orada yaşayanlar tarafından ilk ağızdan dinlenilmesi büyük önem kazanmaktadır. Büyük hayaller kurarak satın aldığınız yazlığınızın bulunduğu çevredeki komşuların sizi huzursuz edebileceği hususu da mutlaka dikkate alınmalıdır. Ayrıca satın aldığınız binanın denize, etrafındaki sosyal tesislere ve eğlence merkezlerine yakınlığına da dikkat edilmelidir.
 
Gayrimenkulün Özellikleri
 

Satın alınacak yazlığın iç ve dış özellikleri (Isı, su yalıtımı gibi) mutlaka dikkate alınmalı, yazlığın iç ve dışında kullanılan malzemelerin ve işçiliğin kalitesine dikkat edilmelidir. Eğer satın alınacak gayrimenkul ikinci el ise bu durumda tadilat gerektiriyor olabilir. Havuz ve bahçe giderleri yapılacak masraflar da dikkate alınmalı. Kısacası gayrimenkulün tüm özellikleri iyi bir fayda ve maliyet analizi yapılarak değerlendirilmeli.
 
Tapu Durumu
 
Satın alınacak gayrimenkulün kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli olmasına dikkat edilmelidir. Hisseli ve üzerinde anlaşmazlık bulunan gayrimenkullere bankaların kredi verme olasılığının bulunmadığı gözden kaçırılmamalıdır. Nakit alınması durumunda da satarken zorluk yaşayabileceğiniz hususuna unutulmamalıdır.
 
 Yazlık Fiyatının Piyasa Değeri
 
Benzer durumda bulunan o semtte satılan yazlıkların ortalama piyasa fiyatı iyi hesaplanmalıdır. Gerekirse bu durumlarda bir uzmana danışmaktan kaçınılmamalıdır. Bir anda yazın gittiğiniz harika bir tatil beldesinde anlık karar verip yüksek fiyat ödeyerek aile bütçesinin sarsılması önlenmelidir.
 
Ayrıca bazı internet sitelerinde artık hizmete sunulmaya başlayan herhangi bir semtin emlak endeks değerine (emlak birim metrekare değerlerine) muhakkak dikkat edilmelidir. Böylece yıllar itibariyle o semt ya da bölgenin birim metrekare değerlerindeki artış ya da azalış seyri görülebilmektedir.
 
Sonuç olarak iyice araştırmadan ve yöredeki insanlardan bilgi almadan, bir uzmana danışmadan sadece fiyata bakarak yazlık satın alınmamalıdır. Bölgenin; prim yapıyor olması, size hitap etmesi, turizm ve sosyal kültürel alanlardaki gelişim durumu, alt yapısı, emlak endeksi gidişat ivmesi gibi hususlar birlikte değerlendirilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hale
Hale - 9 ay Önce

Çok teşekkürler faydalı paylaşım olmuş. Iste herkezin bir hayali varda maddi imkanlar el vermiyor.... Hele hele ev kredileri tavan yapmışken.

Cevat
Cevat @Hale - 9 ay Önce

Bu aralar ev kredileri düşecek inşAllah hatta Ziraat bankası, Şekerbank kredi faizlerini düşürmeye başladı bile yanlış hatırlamıyorsam.

SIRADAKİ HABER