banner17

TOKİ Projelerine 2018’de de İlgi Yoğun!

TOKİ, alt ve üst gelir gruplu olan kişilere konut imkanı sağlamaya devam ediyor. TOKİ projesi 2018 ile ilgili birçok bilgiyi öğrenmek için yazıya göz atabilirsiniz.

TOKİ Projelerine 2018’de de İlgi Yoğun!

TOKİ Projelerine 2018’de de İlgi Yoğun!

TOKİ, alt ve üst gelir gruplu olan kişilere konut imkanı sağlamaya devam ediyor. TOKİ projesi 2018 ile ilgili birçok bilgiyi öğrenmek için yazıya göz atabilirsiniz.

Hangi İllerde TOKİ Projeleri Ağırlıklı?

TOKİ projeleri Türkiye genelinde gerçekleştirilmektedir. TOKİ projeleri ilk başladığında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller öncelikliydi ancak artık Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde de birçok TOKİ projesi mevcut.

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli? Şehirlerin sıralaması 2018 yılı için aşağıdaki gibidir:

 • Ankara
 • Gaziantep
 • İstanbul

TOKİ fırsatları Türkiye’nin birçok ilinde sunulmaktadır. 2018 yılı için en iyi TOKİ avantajları ise 185 TL aylık taksit ve TOKİ konutlarını alım esnasında ödenecek olan 55.000 TL peşinattır. TOKİ konut fiyatları ilden ilde ve projeden projeye farklılık gösterir.

TOKİ’den Nasıl Ucuz Ev Alınır?

TOKİ Türkiye geneli için 2018 yılında çok sayıda avantajlı fiyatlarla beraber ucuz ev sunmaktadır.

TOKİ ucuz ev sahibi olmak isteyenler genel itibariyle şu koşulları yerine getirmelidirler:

 • TOKİ’den ev alacak olanların kendileri, eşleri ve çocuklarının üzerine kayıtlı konut bulunmaması gerekmektedir. Ev sahibi olanlar TOKİ’den ev alamazlar.
 • Gerekli evraklar eksiksiz teslim edilmelidir.
 • Başvurular bankalara yapılır.
 • Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanmalıdır.
 • Konut fiyatının en az %10’u peşin olarak ödenmelidir.
 • Hane halkının toplam geliri 3200 TL’yi, İstanbul içinse 3700 TL’yi geçmemelidir.
 • 25 yaşını doldurmak gerekmektedir.
 • Bir aileden yalnızca tek kişi TOKİ ucuz evler için başvuru yapabilir.

TOKİ dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlara ev imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla belli koşulların üstünde kalan kesim TOKİ başvurusu yapamaz.

TOKİ Dar ve Orta Gelirli Vatandaşlara Hangi Şartları Uyguluyor?

TOKİ orta gelirli ve dar gelirli vatandaşlar için ayrı başvuru formları çıkartmaktadır. TOKİ projeleri Türkiye genelinde bu iki kesime sunulmaktadır ancak dar gelirlilerin ve orta gelirlilerin sahip olabilecekleri konut tipleri farklılaşmaktadır. Ödeme koşulları ve taksitler de bu doğrultuda belirlenmektedir.

TOKİ Ödemeleri Koşulları Nelerdir?

TOKİ erken ödeme ile vatandaşlar daha indirimli fiyatlar ile konut sahibi olma imkanı bulabilmektedirler. TOKİ erken ödemeden faydalanmak isteyen vatandaşlar önceden taksitlerini ve borçlarını bitirmek isteyip, tapuyu daha erken almayı planlarlar.

TOKİ erken ödeme yapmak isteyenlere %20 indirim yapmaktadır. 2018 yılında 24 Nisan tarihinde kampanyalı dönem başlamıştır. İndirim için son gün ise 18 Mayıs 2018 olmuştur.

TOKİ %20 İndirimden Nasıl Yararlanılır?

Vatandaşlar TOKİ erken ödeme nedeniyle alacakları TOKİ %20 indirim olanağından faydalanabilirler. Peki, indirim nasıl hesaplanmaktadır?

2018 yılı için borcunun tamamını ya da en azından %25’ini kapatabilenler de kampanyadan yararlanabilecekler. %25 ‘lik ödemenin peşin olması gerekmektedir.

Faizsiz Konut Kredilerinden Kimler Faydalanabilir?

TOKİ faizsiz konut kredisi ile avantajlı biçimde ev almanız mümkündür. 2018 yılı için faizsiz konut kredisi kullanan kişi sayısı Ocak ayı itibariyle 133’tür. Kişi başına kullanılabilecek kredi tutarı ise 114.000.000 TL’dir. Terör mağdurları, şehit aileleri ve onların yetim-dullarına faizsiz konut kredisi kullandırılmaktadır.

TOKİ Yapılandırma Fırsatı Var mı?

TOKİ her sene için yapılandırma olanağı sunmaktadır. TOKİ yapılandırma imkanlarından %20’lik indirim döneminde faydalanılabilmektedir.

2018 yapılandırmaları 2016 yılının sonuna kadar satışı yapılmış konutlar için geçerlidir. Ayrıca bu konutların geri ödeme taksitlerinin de 2016 sonuna kadar başlamış olması gerekmektedir.

TOKİ faiz hesaplama için eğer indirimden yararlanılıyorsa konut kredilerinin %0.99 faizle kullandırılabildiğini belirtebiliriz. Kredi sadece Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin yapıldığı bankadan alınabilir.

TOKİ çekilişi sonucunda her proje için belirlenen sayıda kişiye konut çıkmaktadır. Farklı kategorilerin ( Şehit aileleri, emekliler vb.) öncelik sırası bulunmaktadır. Her birine ayrı bir kontenjan ayrılmıştır.

TOKİ başvurusu devam eden projeler için www.toki.gov.tr adresi üzerinden son duyurular takip edilebilir.2018 yılı için toplamda 45 bin 456 ev satışının yapılması planlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER