banner17

TOKİ Fırsatları ve Başvuru Süreçleri Nelerdir?

TOKİ dar ve orta gelirli kişilerin ev sahibi olabilmesi için gerekli girişimleri tamamlayarak fırsatlar sunmaktadır.

TOKİ Fırsatları ve Başvuru Süreçleri Nelerdir?

TOKİ dar ve orta gelirli kişilerin ev sahibi olabilmesi için gerekli girişimleri tamamlayarak fırsatlar sunmaktadır. Dar gelirli kişilerin kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayacak olan bu projelerde şehrin çehresini değiştirecek adımlar da atılmaktadır.

Kentsel Dönüşümde TOKİ’nin Yeri Nedir?

Dayanıksız binaların ortadan kaldırılması ve kentsel dönüşümün tamamlanması için olmazsa olmaz girişimlerin başında TOKİ gelmektedir. Sadece kimlik fotokopiniz ile beraber gerekli başvuruda bulunabilir ve kuranın size çıkmasını bekleyebilirsiniz. TOKİ başvuru no öğrenme işlemleri de kimliğiniz ile yaptığınız başvurudan sonra tamamlanacaktır.

Başvuru Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

TOKİ başvuru parası ne kadar sorusu projelere dahil olmak isteyen kişiler tarafından en sık sorulan soruların başında gelmektedir. 500 lira ile 1000 lira arasında değişen bir başvuru ücreti bulunmaktadır. Kuranın size çıkmaması ya da başvurunuzu geri çekmek istemeniz durumunda dahi kısa bir süre içerisinde yatırdığınız başvuru parasını geri alma imkanını elde edebilirsiniz.

TOKİ başvuru parasının iadesi kuranın tamamlanmasından sonra 1 ay içerisinde ortaya koyulacaktır. Ödemelerin aksamaması için gerekli hassasiyet TOKİ tarafından gösterilmektedir. TOKİ başvuru ücreti geri alma sürecinden yararlanacak bir diğer grup da projelerden faydalanacağını belgeler ile kanıtlama konusunda sıkıntı çeken kişilerdir. Örneğin kuranın size çıkması durumunda gerekli başvuru belgelerini sözleşme öncesinde getiremezseniz başvuru sırasında ödemiş olduğunuz tutarı hesabınıza geçirebilirsiniz.

Başvuru Yapabileceğiniz Projeler Nelerdir?

TOKİ başvuru sayısı 2018 senesinde doruk noktasına çıkan projelerin başında emeklilere özel olarak tasarlanmış olan girişimler gelmektedir. Emeklilere özel olması projelerin daha büyük bir ilgi görmesine sebep olmaktadır. Klasik projelerde de %25lik bir daire emeklilerin başvurusu için ayrılmaktadır. Bu projelerde ise sadece emeklilerin başvuru yapmasına izin verilmektedir.

TOKİ başvuruları 2018 senesinde devam eden emeklilere özel projelerin başvuru şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Eve giren toplam gelirin 3200 liradan fazla olmaması gerekmektedir. TOKİ dar gelirli ailelere hitap ettiği için bu gelir sınırından fazla olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • İstanbul’da bu sınır 3700 lira olarak belirlenmiştir.
 • Başvuru yapan kişinin ya da eşinin üzerine kayıtlı arsa, ev ya da kat mülkiyeti bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin daha önce herhangi bir konut kredisi kullanmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapılacak olan ilde 1 seneden fazla süredir oturuyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca ikametgahınızın bu şehirde bulunması istenmektedir. TOKİ duyurular üzerinden gerekli olan diğer koşullara erişim sağlayabilirsiniz.

TOKİ başvurusu devam eden projeler bu başvuru koşulları kapsamında ilgililerini beklemeye devam etmektedir. Talep çok yoğun olduğu için başvuruların başladığı gün gerekli girişimlerde bulunmalısınız. TOKİ emeklilere özel olan projelerin başvuru sırasında ödenmesi gereken tutarları çok daha sınırlı tutulmaktadır. Bu da başvuru aşamasını kolaylaştıran noktalardandır. TOKİ dükkân satışı 2018 başlığı altında geçerli olan bilgiler de güncel olarak duyurular kısmında yer almaktadır.

Ödeme Süreçleri Nasıl İşlemektedir?

TOKİ erken ödeme de yapabileceğiniz bir alt yapı sistemine sahiptir. Kişilerin sadece gününde ödemesine değil aynı zamanda önden taksit ödemelerine de izin verilmektedir. Bu şekilde taksitlerin daha kolay tamamlanması sağlanabilmektedir. Ayrıca borcunu tamamen kapatmak isteyen kişilerde tutar üzerinde indirim de meydana gelmektedir.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabilir?

TOKİ faiz hesaplama aşaması tamamlandıktan sonra kişilerin toplu olarak ödeme yapmaları durumunda ödeyecekleri faiz tutarının çok daha düşük olacağı belirtilmelidir. TOKİ faizsiz konut kredisi konusunda da hizmet vermektedir. Fakat bu hizmetlerden yararlanabilecek olan kişiler şu sınırlamaya tabi tutulmuştur;

 • Şehit ve gazi aileleri
 • Terör malulleri
 • Dul ve yetimler

TOKİ fırsatları kapsamında bu grupların faizsiz olarak kredilerden faydalanma imkanı da bulunmaktadır. Online olarak bu fırsatlardan güncel bir biçimde haberdar olma imkanını da elde edebilirsiniz. Ortaya koyulan bütün gelişmeler online olarak da sergilenmektedir.

Son Projeler ve Restorasyon Çalışmaları Nelerdir?

TOKİ orta gelir alanında da hizmet verebilmektedir. Özellikle dar gelir ve orta gelir grubuna hitap eden bu projelerde oda sayısı artış gösterdikçe kişilerin ödemeleri gereken taksit tutarı da artacaktır. 70 metre kareden başlayarak 130 a kadar ilerleyen farklı proje başlıkları bulunmaktadır. Bu projelerin haricinde tarihi alanların restorasyonu konusunda da TOKİ tarafından verimli adımlar atılmaktadır.

Daire Tipleri Nelerdir?

TOKİ projesi 2018 kapsamında yer alan evlerin özelliklerine bakıldığı zaman şu nitelikler ile karşı karşıya kalınmaktadır;

 • 2+1 75 metrekare daireler
 • 3+1 110 metrekare daireler
 • 3+1 122 metrekare daireler

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli ya da hangi projelere başvurabilirsim sorularının yanıtları için TOKİ’nin duyurular sayfasını kontrol edebilirsiniz. Örnek konut ve daire planlamaları konusunda da net olarak bilgi verildiği için kapsamlı araştırmayı online olarak da tamamlama imkânınız bulunmaktadır.

Restorasyon Hibesi Nedir?

TOKİ restorasyon hibesi sayesinde sadece kişilere uygun fiyatlar ile ev sağlamanın dışında şehirlerde yer alan tarihi dokunun korunması konusunda da büyük bir adım atılmaktadır. Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanması ve Katkı Payı kapsamında kişilere kredi sağlanmaktadır. Bu şekilde tarihi alanların restorasyonu için gerekli olan maddi destek de sağlanmış olmaktadır. Verilecek olan hibenin 2018 senesi kapsamında en fazla 170 bin lira olmasına karar verilmiştir. Bu tutarın geçilmesi mümkün değildir.

TOKİ Türkiye geneli projeleri ile hizmet vermeye devam etmektedir. Her ilde etkin olsa da gelişme aşamasında geride olan illerde yatırımların daha üst seviyede tutulduğu da dikkate alınması gereken aşamalardandır.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER