banner17

TOKİ Başvuruları 2018 Senesinde de Devam Ediyor

TOKİ dar gelirli vatandaşların daha kolay bir şekilde konut sahibi olabilmesi için uygun ortam sağlamaktadır.

TOKİ Başvuruları 2018 Senesinde de Devam Ediyor

TOKİ Başvuruları 2018 Senesinde de Devam Ediyor

TOKİ dar gelirli vatandaşların daha kolay bir şekilde konut sahibi olabilmesi için uygun ortam sağlamaktadır. Bir grup vatandaşa faizsiz krediler sunulurken bir diğer gruba da uygun fiyatlı krediler sunarak ve ödeme indirimleri ile konut sahibi olmaları daha kolay bir hale getirilmektedir.

TOKİ duyurular kapsamında satışa açılan ya da talepte bulunabileceğiniz projeler ile alakalı olarak bilgi alma imkanınız bulunmaktadır. TOKİ dükkân satışı 2018 senesi projeleri ile alakalı olan duyurular da internet üzerinden ilgililerle paylaşılmaktadır.

Emeklilere Özel Konut Projelerinin Detayları Nelerdir?

Emeklilere TOKİ projeleri içerisinde 4te 1 oranda bir alan ayrılmaktadır. Bu alanın haricinde sadece emekliler için tasarlanmış olan farklı projeler de bulunmaktadır. TOKİ emeklilerin, orta ve dar gelirli ailelerin daha kolay konut sahibi olmasını sağlayacak bir sistem ortaya koymaya çalışmaktadır.

Emeklilere TOKİ müjdesi başlığı altında yer alan projelerden faydalanabilmek için üzerinize kayıtlı herhangi bir malın bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca daha önce bankadan konut kredisi adı altında bir çekimde bulunulduğu zaman da projeden faydalanma imkanınız bulunmadığı bilinmelidir. Emeklilere TOKİ ne zaman başlayacak sorusu her sene ilgililer tarafından sorulmaktadır. Her sene farklı illerde emekliler için özel projeler ortaya koyulmaktadır. Son senelerde yapılandırılan projelerden bazıları şu illerde gerçekleştirilmiştir;

  • Kütahya, Çanakkale
  • Balıkesir, Kocaeli
  • Zonguldak, Kastamonu

Yukarıda belirtilmiş olan illerde hali hazırda devam eden emeklilere özel projeler bulunmaktadır. İlerleyen süreçlerde bu projelerin tüm ülkeye yayılması için çaba sarf edilmektedir.

Başvuru Aşaması ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

TOKİ başvuru nereden yapılır sorusu TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından en sık sorulan soruların başında gelmektedir. Başvuru yapabilmek için sadece kimlik fotokopiniz ile TOKİ’ye bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir. TOKİ başvuru no öğrenme adımını tamamlayarak başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı ile alakalı da bilgi alma imkanını elde edebilirsiniz.

TOKİ başvuru nereye yapılır sorusunun yanıtlanmasından sonra kişilerin başvurularının onaylanıp kurada da adlarının çıkması akabinde sözleşme aşamasına geçilmektedir. Sözleşme aşamasında da belgeler toplanmakta ve incelenmektedir.

Başvuru sonrasında sözleşmeden belirtilen tutarın ödenebilmesi için Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın uygun faiz tutarları ile sunduğu kredilerden faydalanma hakkı da kişilere sunulmaktadır. Bu konuda seçim kişilere bırakılmıştır. Tahsilat ücretinin de olabildiğince minimum seviyede tutulmasına özen gösterilmektedir. Bu şekilde dar gelirli kişilerin ödeme güçlerinin düşürülmemesine özen gösterilmektedir. TOKİ internet sayfasında faiz tutarları ile alakalı detaylı bir analiz bulunmaktadır.

Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

TOKİ başvuru parası ne kadar sorusu başvuru aşamasında dar gelirli vatandaşların en çok merak ettikleri noktalardan bir tanesidir. Başvuru yapabilmek için yatırılması gereken tutar 500-1000 lira arasında değişim göstermektedir. Dahil olunan projeye göre ödenmesi gereken başvuru parasında farklılıklar meydana gelebilmektedir.

Başvuru Parası İade Edilebilir Mi?

TOKİ başvuru parasının iadesi mümkündür. Başvurunun sonuçsuz kalması durumunda kuranın çekiminden bir ay kadar sonra TOKİ başvuru ücreti geri alma işlemleri tamamlanabilir. Buna ek olarak kişilerin vazgeçmesi ve projeden çekilmeleri durumunda da başvuru sırasında verilen ücretin geri ödenmesi mümkündür. TOKİ başvuru iptali konusunda talepte bulunan kişilerin başvuru paralarına el koymamaktadır.

TOKİ’nin Devam Eden Projeleri Nelerdir?

TOKİ başvuruları 2018 senesi kapsamında da dar ve orta gelirli ailelerin konut ve dükkân sahibi olmaları için projelerine devam etmektedir. TOKİ emeklilere özel olan projelerin de hız kesmeden yapıma devam ettiği belirtilmesi gereken hususlardan bir diğeridir.

TOKİ başvurusu devam eden projeler online olarak TOKİ’nin internet sitesi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Restorasyon programlarından dükkân ve konut satışlarına kadar her aşamada yeni krediler ve hibeler verilmeye devam edilmektedir. TOKİ başvuru sayısı 2018 senesi bazında incelendiği zaman en yüksek miktarın konutlar için ortaya koyulduğu da dikkate alınması gereken detaylardandır.

Erken Ödeme İmkanları ile Borçlarda İndirim Fırsatı Elde Ediliyor Mu?

TOKİ erken ödeme sistemi içerisinde yapılan son değişiklikler ile beraber borcunu erken kapatmak isteyen kişilere özel olarak farklı indirim seçenekleri ortaya koyulmuştur. Bu indirim seçenekleri içerisinde hali hazırda devam eden ise %20lik ödeme kolaylıdır.

Erken ödeme ile borcunu sıfırlamak isteyen kişiler için %20 oranında bir kolaylık sağlanmaktadır. Bu aşamada elinde nakit bulunmayan kişiler için ise özel olarak kredi çekilebilecek bankalar da belirtilmiştir. Bu kredi aracılığı ile kısa bir sürede TOKİ borcunun ödenmesi sağlanabilir.

Banka Seçenekleri Nelerdir?

Borcunu erken ödemek isteyen kişilerin kredi alabileceği bankalar Halk Bankası ve Ziraat Bankasıdır. Her ikisinde de konut için ödenecek olan faiz oranı 500 bin lira altına 0.98 olarak belirlenmiştir. 500 bin lira üzerinde olan kredi seçenekleri için ise 1.19 tutarında bir faiz ödenmelidir. TOKİ faiz hesaplama işlemleri kredinin tutarına göre değişim gösterebilmektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

Kredi konu başlığı altında TOKİ tarafından sağlanan faizsiz kredilerden de bahsetmek gerekmektedir. Bu krediler şehit ve gazi ailelerine özel olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca terör mağdurlarının da bu kredilerden faydalanma imkanı bulunmaktadır. Yapılan son değişimler ile beraber dul ve yetimlerin de faizsiz kredi seçeneklerinden istifade edilmesinin önü açılmıştır. TOKİ faizsiz konut kredisi ancak bu grup içerisinde yer alan kişilere sunulmaktadır. Elde edilecek olan en yüksek tutar ise 114 bin liradır.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER