banner17

Emeklilere TOKİ ile Ev Alma Müjdesi

Emeklilere TOKİ başlığı altında halka açılan hizmet, dar gelirli olan kişilerin de ev sahibi olmasını sağlamaktadır.

Emeklilere TOKİ ile Ev Alma Müjdesi

Emeklilere TOKİ ile Ev Alma Müjdesi

Emeklilere TOKİ başlığı altında halka açılan hizmet, dar gelirli olan kişilerin de ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Özellikle emekliler gibi ödeme gücü düşük olan grubun olabildiğince az sayıda ve az miktarda taksit ile ev sahibi olması asıl hedef olarak belirlenmiştir. TOKİ de projelerini bu ana amaç üzerinde şekillendirmektedir.

Son TOKİ Projeleri ve Güncel İlanlar Nelerdir?

Emeklilere TOKİ müjdesi kapsamında sunulan projelerin hangi illerde olduğunu öğrenebilmek için TOKİ’nin internet sayfası ziyaret edilmelidir. Bu sayfada projenin aktif olduğu iller Türkiye haritasında yeşil renkte gösterilmiştir. Hali hazırda projenin ilerlediği ve tercih edilebilecek iller; Çanakkale, Balıkesir, Kütahya, Kocaeli, Zonguldak ve Kastamonu olarak sıralanmaktadır. Bu iller arasından seçim yapılarak proje detayları hakkında daha kapsamlı bir bilgi elde edilebilir.

İstanbul TOKİ henüz bu tür bir girişimde bulunmamıştır. İlerleyen senelerde İstanbul’da da bu tür emeklilere özgü bir ev sahibi olma projesinin ortaya koyulabileceği planlanmaktadır. TOKİ başvuru 2018 İstanbul bilgileri proje ortaya çıkmaya başladıktan sonra TOKİ’nin kendi sitesinden net aralıkları ile açıklanacaktır. Halkın projeler konusunda bilgilendirilmesine büyük önem verilmektedir.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

Emeklilere TOKİ ne zaman başlayacak ve proje koşulları nelerdir soruları sıklıkla dile getirilmektedir. Başvuru koşulları hakkında dikkate alınması gereken noktalardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Kişilerin bir il kapsamındaki TOKİ projesine başvurabilmesi için muhakkak o il içerisinde 1 yıldan fazla süre ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bunun haricinde projenin yer aldığı ilin nüfus müdürlüğüne kayıtlı olunması da istenen noktaların başında gelmektedir.
 • Emeklilere özel olan bu projeden faydalanabilmek için herhangi bir bankadan konut kredisi almamış olma şartı getirilmiştir.
 • Başvuran kişinin kendisine, eşine ya da çocuklarına ait herhangi bir daire ya da arsa bulunmaması gerekmektedir. Kat mülkiyeti de bu konu başlığı altında değerlendirilmektedir.
 • Haneye giren toplam gelirin en fazla 3200 lira olması gerekmektedir. Bu miktarı aşan kişilerin TOKİ’nin projesinden faydalanma imkanı olmadığı belirtilmelidir.

Yukarıda belirlenmiş olan detaylara uyum sağlayan kişilerin sorunsuz bir biçimde başvuruları kabul edilecektir. TOKİ başvuru ücreti emeklilere özel olan projelerde daha makul bir seviyede tutulmuştur.

Başvuru İşlemleri Nasıl Tamamlanır?

TOKİ başvuru adımları nasıl tamamlanır sorusunun yanıtını merak eden kişilerin şu adımları izlemeleri gerekmektedir;

 • Kimlik fotokopisinin TOKİ’ye elden verilmesi gerekmektedir.
 • Elinde kimliği olmayan kişilerin Nüfus Müdürlüklerinden aldıkları kimlik yerine geçen doküman da bu aşamada kabul edilecektir.
 • Başvuru aşamasında kimlik dışında herhangi bir belge istenmeyecektir.
 • Kuranın size çıkması durumunda gerekli olan belgeleri toplamaya başlayabilirsiniz. Belgelerde herhangi bir eksiklik söz konusu olduğu zaman başvurunuzun yanacağı da dikkate alınması gereken noktaların başında gelmektedir.

Başvuru Bedeli Ne Kadardır?

TOKİ başvuru bedeli kişilerin en çok merak tikleri bilgilerin başında gelmektedir. Başvuru bedeli 500 lira ile 1000 lira arasında değişim göstermektedir. TOKİ başvuru bedeli ne kadar sorusunun yanıtı emeklilere özel olan projelerde daha makul bir seviyede tutulmuştur. Özellikle alt gelir grubu söz konusu olduğu için bedelin yüksek olmasının kişilerin katılımını olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülmüştür.

Bedel Geri Alınabilir Mi?

TOKİ başvuru bedeli geri alma işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru sonrası vazgeçmeniz ya da kuranın size çıkmaması durumunda başvuru bedelinizi geri alma imkanınız bulunmaktadır. Kişilerin bütçelerinin olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için TOKİ başvuru bedeli iadesi sistemi kurulmuştur. Örneğin başvuran kişilerin başvuru kriterlerini karşıladığını ispat edememesi durumunda dahi yatırılan ücretin iadesi yapılabilmektedir. TOKİ başvuru bedeli iadesi ne zaman diye merak eden kişiler ise kuranın tamamlanmasından bir ay sonra gerekli ödemelerin tamamlanacağını bilmelidir.

Sözleşme İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

TOKİ başvuru belgeleri kuranın kişilere çıkması durumunda hazırlanmaktadır. Bu belgelerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği getirilmesi gerekmektedir. Alınacak olan bu örneğin kendi bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerinden onaylı olması da dikkate alınması gereken şartlardandır.
 • Üzerinize kayıtlı herhangi bir mal varlığı olmadığını belirten belge
 • Evinize giren gelirin 3200 liradan az olduğunu belirten resmi belge
 • SGK’dan alınmış olan bordro

Başvuru Sürecindeki Sorular Nereye Yöneltilmelidir?

TOKİ başvuru formu nasıl doldurulur sorusunun yanıtını arayan kişilerin bilgilerini girerken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Verilen bilgiler ile alakalı olarak bir yanlışlık meydana geldiği zaman direkt olarak başvurunun geçersiz sayılacağı da altı çizilmesi gereken noktalardandır. TOKİ başvuru iptali bile bu durum sonucunda ortaya çıkabilir. TOKİ başvuru nereden yapılır ya da TOKİ’nin projeleri ile alakalı olarak aklınıza takılan diğer detayları 444 86 54 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

Online Taksit Sorgulama İşlemleri ve Duyurulardan Nasıl Haberdar Olunur?

TOKİ ödeme sistemi konusunda bilgi alabilmeniz için online bir sistem kurulmuştur. Bu online sistem içerisinden kolaylıkla kalan taksitlerinizi öğrenme imkanını elde edebilirsiniz. TOKİ başvurusu devam eden projeler arasında emeklilere özel olanların dışında klasik projelerin de %25i emeklilere ayrılmaktadır. Bu şekilde kurada başarılı olma imkanı bir kademe daha artış göstermektedir.

TOKİ dar gelirli konsepti ile ortaya koyulan projelerde kişilerin ödemeleri gereken tutarların özellikle daha düşük tutulmaya çalışıldığı bilinmektedir. Ana hedef kişileri kira öder gibi ev sahibi yapmaktır. TOKİ duyurular üzerinden online olarak yeni başlanacak projeleri ve başvuruya açık olan projeleri öğrenme imkanını elde edebilirsiniz. Halkın projeler konusunda bilgilendirilmesine büyük önem verilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER