banner17

2018 Yılı Emeklilere TOKİ Müjdesi

Emekli maaşı ile geçim sağlayanların bu şartlar dahilinde ev sahibi olmaları zordur. Bu anlamda TOKİ’den ev fırsatlarına yönelik hareket etmenizde fayda var.

2018 Yılı Emeklilere TOKİ Müjdesi

Emekli maaşı ile geçim sağlayanların bu şartlar dahilinde ev sahibi olmaları zordur. Bu anlamda TOKİ’den ev fırsatlarına yönelik hareket etmenizde fayda var. Öyle ki son yapılan açıklamalara göre her sene 15.000 konut inşasına yer verileceği açıklanmıştır. Başvurulara göre hem kiracıların hem de emekli olan vatandaşların değerlendirilmesi esas alınmakta. Emeklilere TOKİ fırsatları için %25 değerine yer verildiğini de söylemeliyiz. 2018 yılı içerisinde de;

 • Bütçelere göre emeklilerin ev sahibi olmaları sağlanacaktır.
 • TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenlere minimum 250 TL’den başlayan taksit fırsatları sunulmakta.
 • Büyük şehirlerde ise minimum 350 TL’den başlayan fiyatlarla ev sahibi olmanız söz konusudur.
 • Uzun vadeli koşullar sayesinde TOKİ evlerinden yatırımlara geçilmekte.

TOKİ Ev Fırsatları Ne Zaman Başlıyor?

Emeklilere TOKİ ne zaman başlayacak sorularına karşılık olarak bahar ayları ifade edilmekte. Genel anlamda bahar aylarında başvuruların alınması söz konusudur. Devamında başvuru sonuçları yayınlanır ve talihliler belli olur. Projelerin anahtar teslimi ise yıl sonunda gerçekleşmekte. 2018 yılı içerisinde de 15.000 emekli vatandaşa yönelik konut projeleri sunulacaktır. Baştan da belirttiğimiz gibi 250 TL ile 350 TL minimum taksit tutarlarından yana ev sahibi olmak çok kolay.

Emeklilere TOKİ Fırsatının Şartları Nelerdir?

2018 yılı içerisinde duyurulan TOKİ fırsatlarına yönelik belirli şartlara uygun olmanız gerekmekte. Örneğin bunların başında T.C. vatandaşı olmanız gerektiğini göreceksiniz. Hemen arkasından da konutların yapılacağı yere yönelik ikametlerin bulunması da önemlidir. Bunun gibi belirli şartlara uyan vatandaşların başvurulara geçmeleri mümkün olacaktır. Birtakım belgeler çerçevesinde başvurulara geçildiğini de göreceksiniz. Baştan hangi şartlara göre konut sahibi olacağınızı dile getirecek olursak;

 • Şehit aileleri ya da gazilerin ise proje yerinde minimum 3 sene kadar ikamet etmesi isteniyor.
 • Önceki TOKİ fırsatlarından faydalanmayanların başvurulara geçmesi önemlidir.
 • Hem başvuru sahibi hem de ailesinde ki eş ile çocuklara yönelik tapunun olmaması gerekmekte.
 • En az 25 yaşını doldurmuş olanların TOKİ fırsatlarına başvurmaları mümkün olmakta.

TOKİ evleri için aylık gelirlerin de göz önünde bulundurulduğunu belirtmeliyiz. Örneğin aileye en fazla 3.200 TL olarak gelirin gelmesi halinde TOKİ başvuru adımları ile ilerleme sağlanabilir. İstanbul ilinde ikamet edenler için bu değerin 3.700 TL olduğunu göreceksiniz. TOKİ emeklilere özel olarak sunduğu fırsatları için aileden sadece 2 kişinin başvuruya yer vermesi şartını da sunmakta. Devamında gerekli belgelerin temin edilmesi halinde başvuruların alınacağını söylemeliyiz.

TOKİ Başvurularında Gerekli Belgeler Nelerdir?

TOKİ başvuru belgeleri için ilgili platformlardan açıklamalara gidilmesi söz konusudur. Böylece vatandaşların kısa süre içerisinde bilgi sahibi olarak geçerli belgeleri ibraz etmeleri beklenmekte. Örneğin bunlar arasında T.C. Kimlik kopyasının başta geldiğini göreceksiniz. Devamında da şehit ailelerinin fırsatlara yer vermek adına ‘hak sahipleri belgesi’ temin etmeleri zorunludur. Bunun için de T.C. Emekli sandığı tarafından harekete geçmeniz bekleniyor.

Engelli olan vatandaşlara yönelikte yine ayrı belge talepleri bulunuyor. Engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüklerinden yana belgelerin hazırlıklarına gidilmelidir. Bu anlamda engelli kartının güncel olması ve kopyalarının temin edilmesi isteniyor. TOKİ fırsatları için engelli olanların heyet raporlarını da hazırlamaları zorunlu kılınmakta. Tam teşekküllü olacak şekilde hastanelerden yana raporların alınması gerekiyor. Bunun için raporda minimum %40 engelli ibarelerine dikkat ediliyor. Son olarak emeklilerin de SGK’dan kimlik belgelerini almaları gerekmekte.

TOKİ Ev Fırsatlarına Başvuru Nerede Yapılıyor?

TOKİ ucuz ev fırsatlarından faydalanmak isteyenlerin belirli sıralamalara göre seçilmesi söz konusudur. Öyle ki öncelikle şartlara uygun olanların başvurulara geçmeleri bekleniyor. Devamında da başvuru belgelerinin incelemeleri sonucunda fırsatların elde edilmesi mümkün olacaktır. Burada önceliğin engelli vatandaşlara yönelik olduğunu söylemeliyiz. Hemen arkasından da emekli olan vatandaşlar geliyor. Son olarak diğer başvuru sahiplerine yönelik incelemelere geçiliyor. TOKİ duyurular sayesinde başvurular için;

 • İl ve ilçelere göre farklı başvuru merkezleri ile karşı karşıya kalacaksınız.
 • Genel olarak belediye ile valilik kapsamında başvurulara geçilmekte.
 • Kaymakamlık üzerinden de başvuruların alınması söz konusudur.
 • Başvurular için hem zaman hem de yer bilgileri önceden duyurulmakta.

TOKİ ucuz evler için harekete geçmek isteyenlerin duyurulara dikkat etmeleri gereklidir. Nitekim bu duyurular sayesinde başvurular için hangi merkezleri ziyaret etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Aynı zamanda hangi tarih aralıklarında başvurulara yer verilmesi gerektiği de duyurulur. Sonuç olarak güncel bilgiler sayesinde 2018 yılı içerisinde başvurular için bahar ayları göz önünde bulundurulmakta. TOKİ çekilişi ile ev sahibi olanlara anahtar teslimleri için de yıl sonu ifade ediliyor.

TOKİ Ev Fırsatlarının Kontenjanları Nasıl?

TOKİ başvuruları 2018 yılı içerisinde duyurularla karşınıza çıkacaktır. Burada merkezleri ziyaret etmeniz ve başvuru adımlarına göre hareket etmeniz önem arz ediyor. Duyurular sayesinde ev fırsatları ile alakalı tüm detayları öğrenmeniz de mümkün. Örneğin TOKİ başvurusu devam eden projeler adına açıklamalara gidilmekte. Bunun dışında kontenjan bilgilerinin de sunulması söz konusudur. 2018 yılında başta engelli vatandaşlara yönelik %5 değerinden kontenjan ayrımlarına gidilmiştir. Emekli olan vatandaşların ise %25 şeklinde kontenjanlardan yana ilerlemeleri sağlanmakta. Toplamda da 15.000 konut inşasına yer verileceği duyuruluyor.

Bölgelere Göre TOKİ Konutlarının Sayısı Nedir?

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli sorusuna karşılık olarak büyük şehirler ifade edilir. Nitekim Ankara için toplamda 2.500 konut projesine yer verilmesi söz konusudur. Genel anlamda kalabalık nüfusa sahip olan illerin öncelikli tutulması esas alınır. Akabinde Konya için de 1.500 olarak projelerin duyurulduğunu görüyoruz. Eskişehir, Karaman ve Kırşehir ise 500 olarak ifade edilmekte. Devamında bölgelere göre sunulan TOKİ Türkiye geneli ise;

 • Akdeniz Bölgesi için toplamda 6.963 konutun yer alması sağlanacaktır.
 • Karadeniz Bölgesi ise 10.395 konut projesi ile canlanacak.
 • Ege Bölgesi adına konut inşa sayısı olarak 6.593 bilgisine yer veriliyor.

Emekli Taleplerine Göre TOKİ Projeleri Nelerdir?

İstanbul TOKİ ya da diğer illere yönelik taleplerin toplanması esas alınıyor. Şöyle ki Valilik sayesinde emeklilerin talepleri göz önünde bulundurulur. Bu anlamda idareden uygun görülen taleplerin gerçekleşmesine yönelik harekete geçilmekte. İzmir TOKİ başvurusu için de başta taleplere göre konut inşasına yer verildiğini ve arkasından emekli vatandaşların incelemelerine geçildiğini söylemeliyiz.

TOKİ başvuru ücreti temin edenlerin geçerli fırsatlardan faydalanmalarına izin verilir. Projeye ve gelir durumuna bağlı olarak başta ödemelerin gerçekleşmesi önem arz etmekte. Nitekim TOKİ projelerine yönelik taleplere geçenlerin başta hiçbir ödeme yapmasına gerek yoktur. Sadece arsa yönlendirmelerine yer verilerek ilgili departmanların talepleri incelemesini sağlayabilirsiniz.

TOKİ Başvuru Ödemeleri Ne Kadar?

TOKİ başvuru bedeli önceden de belirttiğimiz gibi projelere bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda gelir grubu da temel alınarak fiyatların sunulması söz konusudur. Başta bu bedellerin ödenmesi halinde başvurulara geçmenize izin verilmekte. TOKİ başvuru bedeli geri alma işlemleri için de konut kuralarında adınızı çıkmaması gereklidir.

Kura sonucunda ev sahibi olamayanların TOKİ başvuru bedeli iadesi gerçekleşecektir. Bunun için vatandaşların TOKİ müracaatlarına yer vermesi önem arz etmekte. Dekontlarınız ile iade ödemelerine başvurmanız gerektiğini de söylemeliyiz. Ancak bu şekilde iade ödemeleri yapılmakta. TOKİ başvuru bedeli ne kadar sorularına karşılık olarak da yatırılan tutar ifade ediliyor.


Selin DOĞAN - Ekonomi Türkiye
s.dogan@ekonomiturkiye.com
Kaynak: Ekonomi Türkiye
 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER