banner17

Türk Halkı Süt Fiyatlarının Yüksekliğinden Dolayı Yeterince Süt Tüketemiyor

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, vatandaşları uyardı.

Türk Halkı Süt Fiyatlarının Yüksekliğinden Dolayı Yeterince Süt Tüketemiyor

Tüm dünyada Dünya Süt Günü dolayısı ile ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından insanların süt tüketimine özen vermesi ve en iyi seviyede olan sütleri tüketmesi konusunda uyarılar yapılıyor. Türkiye'de pek fazla bilinmeyen Dünya Süt Günü dolayısı ile açıklama yapan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, Türkiye'de halkın yeterince süt tüketemediğine değindi. Vatandaşlar laktozsuz süt fiyatlarının 5.5 TL sınırını dahi aşması dolayısı ile 1 litre süte erişemez hale gelirken, bunun sonucu ise başta gelişim çağında olan ergen çocuklarda olmak üzere tüm Türk halkında bir takım kemik gelişimi, tırnak ve kalp hastalıkları sorunlarının daha fazla artmasını beraberinde getirdi.

Süt Tüketin Uyarısı

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, vatandaşların mutlaka süt tüketmesi gerektiğine değinerek, sokakta satılan sütlerin asla ama asla içilmemesi gerektiğini fabrikasyon sütlerin en kötüsünün dahi sokakta satılan süte oranla daha doğal ve daha sağlıklı olduğuna değindi. Sokakta satılan sütlerin içerisinde soğutma ve benzeri aşamalarda sürekli insan gücü tarafından yapılması ve bununla birlikte açık ortamda olmasının etkileri sonucunda sütün içerisinde antibiyotik kalıntıları kalabildiğine değindi. İnanç, insan sağlığında her yaşta sütün büyük önemi olduğuna değinerek her yetişkinin mutlaka süt tüketimi konusunda dikkatli davranması ve süt tüketmesi uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER