Teorik Ve İçsel Değer Yatırımı

Değer yatırımı, çokça kabul görmüş ve oldukça değerli bir finansal felsefedir. Peki teorik değer yatırımı ve içsel değer yatımı nedir, ne için kullanılır?

Teorik Ve İçsel Değer Yatırımı

Teorik Ve İçsel Değer Yatırımı

Değer yatırımı, çokça kabul görmüş ve oldukça değerli bir finansal felsefedir. Peki teorik değer yatırımı ve içsel değer yatımı nedir, ne için kullanılır? Bir şirket hisselerine yatırım yapmak isteyen kişiler, o şirketin gerçek değerini ve yaptığı yatırıma değeceğini araştırırlar. Bu hisse senedinin öz gerçek değeri içsel değer olarak adlandırılır. Bu değer bulunduktan sonra da, bu senetlerin borsadaki değeri araştırılır. Hesaplanan içsel değerden daha düşük bir fiyat ile karşılaşıldıysa, hisse senedinin yatırımcıya kazandıracağı anlaşıldığından, o şirketin hisse senetleri daha çok rağbet görür.

Teorik değer, bir hisse senedinin, piyasaya sunulmuş olan değeridir. Teorik değer ve içsel değer arasındaki fiyat farkı ise, hisse senedinin alınıp alınamayacağının göstergesidir. İçsel değeri bulmak için araştırılması gereken birkaç farkı faktör bulunmaktadır.

İçsel Değeri Belirleyen Faktörler Nelerdir?

  • Şirketin beklediği ve planladığı uzun vadedeki kar ve kazanç
  • İşin yapılacağı sektörün durumu
  • Şirketin geçmişteki kazançları
  • Herhangi bir ekonomik durum karşısında sektör bundan nasıl etkilenir araştırması

İçsel değeri hesaplamak ve bu şirket hisse senetlerine yatırım yapmaya karar vermek, ekonomistlerin işidir. Yapılacak yatırımın uzun vadede kişiye ne kazandıracağı da oldukça önemli bir konudur. Bu konunun araştırılması da içsel değer hesaplamasıyla birlikte değerlendirilir. Bir hisse senedinin borsada fiyatının içsel değerinden düşük görünmesiyle birlikte, bu durumun uzun vadede yatırımcıya ne kazandıracağı da araştırılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 01:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER