banner17

Ispanak Yükselirken, Bezelye Fiyatı Düştü

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’da perakende satış fiyatları en çok artan ve azalan ürünlerin değişim oranlarını bildirildi.

Ispanak Yükselirken, Bezelye Fiyatı Düştü

Ispanak Yükselirken, Bezelye Fiyatı Düştü - İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’da perakende satış fiyatları en çok artan ve azalan ürünlerin değişim oranlarını bildirildi. Piyasalarda şeffaflığı yakalayabilmek ve kamuoyunu bilgilendirebilmek için bu çalışmayı başlattığı öğrenilen İTO, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi verilerine göre mevcut 242 adet üründe 116 adetin perakendesinde fiyat yükselişinin yaşandığı vurgulanırken, 29 ürününde fiyatın sabit kaldığı bildirildi.


Geçtiğimiz Mayıs ayında yaş-kuru sebze ve meyve grubunda ıspanak yer alırken, yüzde 283 oranında ücretin en çok yükseldiği ürün olarak belirlendi. Fiyatlardaki aşırı yükselişle dikkat çeken bir diğer ürünlerin başında ise yüzde 20,22 oranındaki artışı ile soğanın, yüzde 17,82 oranındaki yükselişi ile baklanın ve yüzde 17,08 oranındaki değer kazanımı ile kadın bluzu ve yüzde 16,53 ile de fuel-oil olduğu açıklandı.

 


Mayıs ayı içerisinde, sivri biberde yüzde 38,15 oranında fiyat gerilemesi yaşanırken, fiyatlarında azalma/ucuzlama görülen diğer ürünlerin yüzde 32,82 oranı ile erik olduğu, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarının ise yüzde 31,41 oranında azaldığı, maç giriş ücretinin ve taze fasulye ile bezelyenin de fiyatlarında gerileme yaşandığı gözlendi.Ekonomi Türkiye, Güncel Ekonomi Haber Sitesinde, Son Dakika "Ispanak Yükselirken, Bezelye Fiyatı Düştü" Haberini Okudunuz.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER