banner17

FED Faiz Artırımı Nedir?

Ekonomi haberlerinde sıkça karşılaştığımız FED'in aldığı kararlar bizi nasıl etkiliyor ? FED faiz artırımı ne anlama geliyor ? FED faiz artırdığında neler oluyor ?

FED Faiz Artırımı Nedir?

FED Faiz Artırımı Ne Anlama Geliyor

Ekonomi haberlerinde sıkça karşılaştığımız FED'in aldığı kararlar bizi nasıl etkiliyor ? FED faiz artırımı ne anlama geliyor ? FED faiz artırdığında neler oluyor ?

FED Nedir ?

FED, ABD Merkez Bankasıdır. Ekonomi ihtiyaçları doğrultusunda para arzını belirler ve sorunsuz bir bankacılık sistemi için çalışmalar yapar. Her merkez bankasında olduğu gibi; bankaları düzenleyip denetlemek, madeni ve kağıt paraların emisyonunu yapmak, piyasadaki kredi ve para hacmini belirlemek, bankalar arasın fon aktarımı sağlamak FED'in özel görevleri arasındadır.

Merkez Bankaları

Merkez bankalarının aldıkları kararlar bankacılık işlemleri için en önemli kararlardır. FED faiz artırımının ne anlama geldiğini kavrayabilmek için öncelikle merkez bankasının önemini kavrayabilmek gerek. Bankaların borçlandıklarında ödeyecekleri faizi, merkez bankalarının karar verdiği faiz oranları belirler. Merkez bankalarının faiz artırımı yapmak için çeşitli nedenleri olabilir. En basit anlatımıyla, para kaçışını engelleyerek parayı ülkede tutmak bunlardan biridir ve ekonomik krizi engelleme denemesi olarak görülebilir.

FED Neden Faiz Artırır ?

FED'in neden faiz artırabileceğine ilişkin konuşabilmek için 2015 yılındaki faiz artırımını ele alalım.Çünkü o yıl FED, yaklaşık 10 yıl sonra ilk defa yeniden faiz artırımına gitmişti. Uzun süreler ardından gelen bu kadarın sebebini kavrayabilmek, FED'in neden faiz artırımı yapabileceği konusunda fikir edinebilmek için yol gösterebilir. FED, o yıl faiz artışının kilit nedeninin istihdam piyasasındaki gelişmeler olduğunu ifade etmişti.İşsizlik oranı kriz öncesi seviyelere düşerken FED'in yeni istihdam göstergeleri bir toparlama göstermişti.

FED Faiz Artırırsa Ne Olur?

FED'in faiz artırımına gelince, FED faiz oranındaki değişim, Amerika'da devletin borçlanma faiziyle piyasa faizini belirlemiş oluyor.

FED Faiz artırınca, Amerika'da tahviller satılarak ticareti yapılan tüm ürünlerin fiyatları artmaya başlar. Faizlerin yükselmesi ile üretim ve tüketimde azalmalar görülür, ekonomi yavaşlar. İşte bu noktada, FED'in faiz artırımı küçük oranlarda bile olsa kelebek etkisi yaratarak tüm dünyayı etkiliyor. Artan ürün fiyatları, diğer ülkelerin cari açığının artmasına neden oluyor.Ek olarak, FED faiz artırımı yaptığında dolarda aşırı değerlenme görülür ve dolar borcu olanların maliyeti, kendi para birimlerince artar.

FED Faiz Artırımı Türkiye İçin Ne Anlama Geliyor ?

Türkiye için FED faiz artırımının önemi ise büyük. Çünkü bu durum, gelişmekte olan ülkelerin büyüme performansı için büyük bir risk teşkil ediyor.

  • İlk ve en muhtemel sonuç, büyüme performansının düşmesi olacaktır. Çünkü yavaşlayan ekonomiyle birlikte azalan talep nedeniyle gelişmekte olan ülkeler gözden düşer. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler yerine, yatırımcı risk algısının daha düşük olduğu Amerika'yı tercih eder. Büyüme performansındaki bu düşüş ise, işsizlikteki artışa sebep olur.
  • Bununla birlikte, felaket senaryosu niteliği taşımayan ikinci bir ihtimal de söz konusu olabilir. FED faiz artırınca, bunu önceden fiyatlayan piyasa nedeniyle kısa vadeli ABD faizleri etkilenmez. Önceden yükselmek suretiyle faiz artışını fiyatlayan tahvil faizleri geriler ve düşen faizler dolara olan ilgiyi azaltır. Bu sayede piyasadaki güven ile yatırımlar hızlanır ve ekonomi yine hızlanmaya başlar. Risk iştahının yükselmesiyle gelişmekte olan ülkeler yeniden cazibe merkezi olurlar.
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 01:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadriye şener
kadriye şener - 10 ay Önce

fed bir abd bankasıdır buranın açıklamalarına göre kur oynar iner çıkar buranın dalgalanmasına göredir herşey

SIRADAKİ HABER