banner17

Washington'dan İran'a Üst Düzey Yeni Yaptırımlar

ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada İran'a yardım ettikleri gerekçesi ile yaptırım listesine yeni eklemeler yapıldığı doğrulandı.

Washington'dan İran'a Üst Düzey Yeni Yaptırımlar

ABD Hazine Bakanlığı, İran'a uyuglanan yaptırımların listesini bir kez daha güncelledi. Güncellenen yeni listede yerini alan İranlı havayolu şirketine yardım eden 3 ila 6 kişinin Amerikan menşeli ürünleri temin ederek bu havayolu şirketlerine ulaştırdığı 31 İran'a ait uçağın ABD ve AB başta olmak üzere iniş yapılmasına izin verilen ülkelere de yaptırım uygulanacak olduğu açıklandı. 31 İran menşeli uçağın Türkiye'ye dahi inmesine müsade etmeyecek olan ABD yönetiminin aldığı bu karar sonucunda İran'da zaten hasar görmüş ve bakıma muhtaç uçakların uçamaz hale gelecek oldukları tahmin ediliyor.

Acımasız, Şiddetli Yaptırımlar Uygulayacaklarını Açıklamışlardı

Dünyanın en büyük ekonomisi ve savunma gücü konumunda olan ülkesi ABD'nin İran'a karşı şiddetli ve acımasız yaptırımlar uygulayacak olduğu daha önce ABD Hazine Bakanlığı tarafından doğrulanmış ve İran'da yeni rejim değişikliği sinyalleri verilmişti. ABD'nin aldığı bu karar sonucunda İran yönetiminin atacak olduğu adımlar kısıtlanırken Washington yönetiminin daha ağır yaptırımlarının ise sırada olduğu iddia edilmekte. ABD'nin alacak olduğu yaptırımlar sonucunda İran rejiminin eli kısıtlanırken rejim güçlerinin ise ekonomik olarak çöküntüye uğradığı, bölgede Türkiye ve İran ile birlikte Rusya'nın ABD Doları karşısında en fazla sorun yaşamaya başlayan ülkeler arasında yerini alan ülkelerden olduğu bilinmekte. İran'a uygulanan yaptırımların Türkiye'yi etkilemesi ise karşı adım atılmadığı sürece mümkün değil.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER