banner17

16 Haziran 2018 - Dolar Bugün Kaç TL

Yeni haftada 4,30 TL üzerinde işlem gören dolarda son zamanlarda yükselişler devam etmekteydi. Ancak küresel piyasalarda yaşan bazı dalgalanmalar dolar fiyatını da etkilemektedir.

16 Haziran 2018 - Dolar Bugün Kaç TL

Yeni haftada 4,30 TL üzerinde işlem gören dolarda son zamanlarda yükselişler devam etmekteydi. Ancak küresel piyasalarda yaşan bazı dalgalanmalar dolar fiyatını da etkilemektedir. Bu bakımdan dolar yatırımcıları FED üzerindeki tahminleri üzerinden yatırım yapmamayı tercih etmektedir. Çünkü bu yatırımcılar FED tarafından yıl içerisinde faiz miktarında artış yaşatılacağını ifade etmektedir.

Bu nedenle dolar endeksi son dönemde yüzde 0.15 düşüş yaşamış ve 92.402' ye gerilemiştir. Bu durumda tahvil gelirlerindeki azalışın etkisi de dikkat çekmektedir. Bu bakımdan aklımıza dolar bugün kaç tl sorusu gelmektedir. Dolar an itibari ile 4,31860975 Türk Lirasına denk gelmektedir.

 Dolar Düşecek mi?

Sorunun cevabını hesap ve maliye uzmanları enine boyuna masaya yatırarak değerlendirmektedirler. Bu sorunun cevabını bulmak hem kolay hem de zor olarak örülmektedir. Ancak uzmanların söylediğine göre eğer dolar kuru 4,30 seviyesinin altında bir kapanış gösterirse bu düşüş ive kazanacaktır. Geçtiğimiz hafta dolar derecelendirme kuruluşları Türk bankalarının kredi notlarını düşürme yoluna gitmişti. Bu nedenle dolar kurundaki hareketlenmeler yukarı yönlü olarak seyretmişti.

Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın ikinci çeyreği için bir hamle gerçekleştirdi. Bu hamle TL uzlaşmalı döviz satım anlaşmalarının tarihinde yapılmış olarak görülmektedir. Bunun sonucunda döviz ihalelerinde bazı düşüşler görülmüştür. Hemen ardından toplanan ekonomik koordinasyon kurulu bürokratların toplantılarına da hız vermiştir. Bu durum faiz kurlarındaki hafifleme ile sonuçlanmıştır.

 Dolar Nasıl Düşer?

Son günlerde dolar bugün kaç tl oldu, sorusunu sormak istemiyorduk. Fakat son dalgalanmalar ve piyasa hareketlilikleri bu soruyu daha sık sormamıza neden olmuştur. Özellikle uzman yorumları dolar yatırımcıları açısından önem arz etmektedir. Ülkemizde doları düşürmek için pek çok çalışma gerçekleştirilmektedir. Ekonomi uzmanları doları düşürmenin en etkili yolu olarak ortak bir hareketlilik sağlamak gerektiğini düşünmektedir. Bu konuda öncelikle doların neden değer kazandığı konusuna dikkat çekmek gerekmektedir. Ardın bu nedeni ortadan kaldırmak adına çalışmalar yapmak gerekir.

Doların artmasındaki temel sebebi dolara olan talebin sabit kalması veya artması halinde dolar arzının azalması olarak görülmektedir. Bu noktada yabancı yatırımcıları elimizden kaçırmak gibi nokta dikkat çekmektedir. Ellerinde Tük lirası bulunan yatırımcıları önce bunları bozdurmakta ardından ise parayı ülke dışına çıkarmaktadır. Böylece dolar arzı ülkeden çıktığı için azalacak fakat Türk lirası girişi olduğu için Türk lirasının değeri azalacaktır.

Bazı uzmanlar faiz uygulamasının dolar üzerinde olumlu etki yaptığını düşünmektedir. Yani faiz ne kadar yüksek olursa dolar da o kadar düşecektir. Burada ekonomi uzmanlarına bazı görevler düşmektedir. Ayrıca hükümetin yabancı yatırımcıların neden ülke piyasasından el çektiğini değerlendirmesi ve buna uygun önlem alması gerekmektedir.

Son Günlerde Dolar ve Türk Lirası Kıyaslaması

Son 10 günde dolarda hem artış hem de düşüş gözlemlenmektedir. Bu bakımdan son on günün en düşük dolar kuru 2 Mayıs günü gözlemlenmiş olup 4.17 seviyesinde seyretmektedir. Aynı zamanda en yüksek seviye ise 8 Mayıs günü oluşmuştur. 8 Mayıs günü dolar 8.33 Türk lirasından işlem görmüştür. 8 Mayıs ile 10 Mayıs günleri arasında dolarda bir düşüş yaşanmıştır. 9 Mayıs günü 4,28 TL olan dolar 10 Mayıs günü ise 4,23 TL civarında seyretmiştir.

Bunun yanı sıra 11 Mayıs ile 14 Mayıs tarihleri arasında dolar kurunda fazla bir değişme gözlemlenmemiştir. Dolar bugün kaç tl sorusunun cevabı ise yukarıda belirtildiği gibi 4,31 TL seviyesindedir. Yıl içindeki değerlendirmeye bakılırsa dolar yılbaşından bu yana değer kazanmıştır. Ancak uzmanlar doların son günlerdeki stabil durumuna bakarak olumlu yorumlamalar yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER