Çocukların Gözünde Savaş

Çocuklar parklarda oynamayı sever,savaş alanlarında değil. Savaşlar acıyla birlikte,yaşayanlar için psikolojik bir çöküş gerçekleştrir. Bu psikolojik çöküntüler büyük,küçük ayırmaz ve genelde çocuklar bundan daha çok etkilenir. Savaşlarda insanları katleden askerler nasıldır çocuğun gözünde ? Anne ben büyüyünce asker olacağım diye çocuğa nasıl örnek olur bu savaşlar ? Savaşta gördüğü askere belki saygı duyar. Eğer olacakların farkındaysa nefret eder. Çocuk savaşın farkına bile varmaz.Askerin elindeki silahı kendisinde de olduğu gibi plastik tabanca sanar. Hayal gücü vardır çocuğun. Ne zaman yakınlarından birine birşey olursa tadar acıyı. Acı onun göğsüne bir mermi gibi saplanır. Acı ve öfkeden başka bir şey hissedemez.İşte böyle bir ortamda bulunan bir çocuk sağlıklı bir birey olamaz,düzelemez. Ama acı o çocuğu güçlendirir.

Susanna Tamaro : Yalnızca acı insanı geliştirir. Ama acıyla göğüs göğüse gelmelisiniz, kaçmaya çalışan ya da ağlayıp sızlayan kaybetmeye mahkumdur demiştir. Çocuk kendi çapında ayaklanır,kendisinin hayatta olduğunu olduğunu kanıtlamaya çalışır ve küçük çaplı isyanlar gerçekleştirir. Ölüm onunda kapısı çaldığında yine olaylardan pek haberi olmaz ama korkuyu hisseder. Korku onu yer bitirir. Ama korkunç son kaçınılmazdır. Merhameti olmayan insanlar acımaz,öldürürler. Savaşa rağmen tepelerinde uçuşan onlar için ölüm makinası olan helikopteri görünce heyecanlanır ve seviniriler. Belki ilk kez görüyorlardır hayatlarında. Heyecanlanır ve sevinirler. Onları öldürmek için evlerine kadar gelen elleri eli silahlı askerleri görünce şaşırırlar,oyunlardaki gibi gelir onlara ama onlarda ölürler. Peki savaşa ihtiyaç var mı? Savaş ölüm icadı değil mi ? Ölümlere dur demenin bir yolu yokmu ? Barış olmalı. Barışın simgesi olan güvercinleri çatıya, beslemeye giden çocuklar kafalarından vurulmamalılar. İnsan insanı neden öldürsün. Kendi halkını öldürmek kadar acımasız bir düşünce olmamalı. Çocuklar ölü bedenler üzerinde değil çayır çimen üzerinde top oynamalı.

Ayşe,Fatma kırlarda ip atlamalı. Onları üzecek tek şey sevdiği uçurtmasının göklerde kaybolması olmalı. Geleceğin katliamlarının engellenmesi için bugün çalışılmalı. Çocuklara her türlü maddi ve manevi destek verilmeli. Psikolojik çöküntülerden kurtulması sağlanmalıdır. Kapıları çalan askerler ölüm yerine oyuncak getirmelidir.

YORUM EKLE