banner17

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri 2018

Ziraat bankası müşteri hizmetleri 7/24 müşteri soru ve sorunlarına aktif olarak cevap vererek müşterilerin güvenini kazanmaktadır. Ayrıca banka bu hizmet ile sadece sorunları kabul etmeyip aynı zamanda talep ve istekleri de alıp değerlendirmektedir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri 2018

Ziraat bankası müşteri hizmetleri 7/24 müşteri soru ve sorunlarına aktif olarak cevap vererek müşterilerin güvenini kazanmaktadır. Ayrıca banka bu hizmet ile sadece sorunları kabul etmeyip aynı zamanda talep ve istekleri de alıp değerlendirmektedir. Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile banka şubelerine gitmeden birçok işlem telefon bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Diğer bankaların müşteri hizmetlerinden farklı olarak daha fazla menü ile kullanıcılarına ayrıcalıklı bir hizmet anlayışı ile hizmet etmeyi kendine ilke edinmiştir. Kartınızla alakalı tüm işlemler için sadece 0850 220 00 00 numaralı hattı aramanız yeterlidir. Bu menü üzerinden yapılabilen işlemlerden bazıları kayıp ve çalıntı kart bildirimi, kartınızın internet alışverişine açılması ve kapatılması, yurt içi ve yurt dışı her türlü işlem için yetkilendirme ve yetki kaldırılması, kartınıza şifre belirleme ve değiştirme, ekstrelerinizi takip etme, özet işlemleri için yönlendirme yapma, hesap hareketlerinizin kontrolü olarak sayılabilmektedir. 


Müşteri hizmetlerine en fazla gelen talep ise kart kaybolması, şifre unutma ve ATM işlemleri sırasında karta el koyulması olarak belirlenmiştir. Güvenlik işlemlerinizin ardından müşteri temsilcilerine yönlendirilerek arzu ettiğiniz tüm konularda yardım almanız sağlanmaktadır. Telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanabilmek için izlenecek yol sırasıyla şu şekildedir; Öncelikle müşteri hizmetleri aranmalı ve telesekreter çıktıktan sonra 2 tuşuna basılmalıdır. Daha sonra 1 tuşuna basılarak kredi kart numarasının son 4 hanesi girilmelidir. İsim doğrulamasından hemen sonra ise kredi kartı şifresi girilmeli ve 0 tuşuna basılmalıdır. Bu işlemlerin doğru şekilde yapılmasının ardından eğer müşteri temsilcileri o anda başka bir görüşme yapmıyorsa direk müşteri temsilcileri ile görüşme başlayacaktır. Müşteri temsilcisine sorun anlaşılır bir şekilde anlatıldığı takdirde yönlendirme yapacak ve sorun veya sorun kısa süre içerisinde çözüme kavuşacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER