banner17

Ziraat Bankası Kredileri 2018

Konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına indirmesi ile son zamanlarda bankacılık sektörünün odağı olan ziraat bankası sayılı kamu bankalarından bir tanesi. Bu bankayı diğer bankalardan ayırsan en önemli özelliği ise oldukça ekonomik bir faiz politikasının olması.

Ziraat Bankası Kredileri 2018

Ziraat Bankası Kredileri

Konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına indirmesi ile son zamanlarda bankacılık sektörünün odağı olan ziraat bankası sayılı kamu bankalarından bir tanesi. Bu bankayı diğer bankalardan ayırsan en önemli özelliği ise oldukça ekonomik bir faiz politikasının olması. Ayrıca devletin verdiği teşvik ve hibelerin hemen hemen tamamı ziraat bankacı aracılığı ile dağıtılıyor.

Müşteri portföyü bir hayli fazla olan bankanın Türkiye’deki her ilde şubesi bulunuyor. Ayrıca en geniş ATM ağına sahip nadir bankalardan da biridir. Ancak Ziraat Bankası uygun faiz oranlarına karşılık olarak müşterilerinden de olumlu bir KKB notu ve gelir düzeyi bekliyor. Yani bankaların aldıkları riskler Ziraat Bankası politikaları arasında yer almıyor. Pek çok kredili ürününde kar amacı gütmeyen bu banka risksiz müşteriler ile çalışmayı daha uygun buluyor. Dolayısıyla bu cep yakmayan faizlerden herkes faydalanamıyor.

 Ziraat Bankası Konut Kredileri

Ziraat bankası kredileri arasında en sık talep edilen ürün ise konut kredileri oldu. Faizler normal değerlerin çok üstündeyken dahi tüm bankalar arasında en ekonomik faizi sunan Ziraat Bankası oldukça büyük bir konut kredisi portföyüne erişti. Ancak hükümet kanadından gelen son açıklama ile birlikte konut kredisi faizlerini yüzde 0.98’e çeken banka şimdilerde yoğun bir kredi döneminden geçmekte.

Konut almak isteyenlerin akın ettiği banka ortalama olarak iyi bir KKB notu bekliyor. Aynı zamanda alınacak konutun kat tapulu olması ve kişinin hane gelirinin bu kredinin taksitlerini rahat ödeyebilecek olması istenen diğer şartlar arasında yer alıyor. Bu bankadan yaklaşık 10 yıl vadede 150 bin TL konut kredisi kullanan birinin aylık ödemeleri 2 bin 131 TL oluyor. Dolayısıyla hanesinde bir kişinin daha gelirini gösteren hemen herkes KKB notunun istenilen düzeyde olması koşulu ile bu kredilerden faydalanabiliyor.

 Ziraat Bankası İhtiyaç Kredileri

Ziraat Bankası kredileri arasında en sık talep edilen diğer bir kredi ise ihtiyaç kredileridir. Çünkü düşük faiz politikası bu banka tarafından ihtiyaç kredilerine de uygulanmaktadır. Son zamanlarda konut kredisine karşı alınan önlem ihtiyaç kredileri için alınmadığından, faiz oranları sürekli olarak yükselmeye devam ediyor. Ziraat Bankası en uygun ihtiyaç kredisi faizini veren bankalardan biri olmasına rağmen bu krediler için yüzde 1.43 faiz oranını uyguluyor.

Dolayısıyla 36 ayda 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanan birinin toplam geriye ödeyeceği tutar 13 bin 530 TL oluyor. Yüzde 1.43 faiz oranı uygulanıyor ve aylık ödemeler de 375 TL oluyor. Yani 10 yılda 2000 küsur faiz ödemesi yapılmış oluyor. Elbette her banka gibi bu bankada müşterilerinden çeşitli sigorta bedeli ya da dosya masrafı tahsil ediyor.

 Ziraat Bankası Taşıt Kredileri

Taşıt kredileri de son zamanlarda yüksek faizleri ile adından söz ettirmeyi başaran kredili ürünlerden bir tanesi. Ziraat Bankası kredileri arasında faiz olarak taşıt kredileri 2. Sırada yer alıyor. Konut kredisinden biraz fazla, ihtiyaç kredisinden de biraz az faiz uygulanan bu krediler için aylık 1.35 faiz oranı uygulanıyor. 40 bin TL’lik bir taşıt kredisi için 48 ay vadede geriye 58 bin TL ödenmiş oluyor. Aylık ödemeler ise yaklaşık olarak 1200 TL olmakta. Bu krediler için banka toplamda eksper değeri de dahil olmak üzere 200 TL masraf almakta. Yani müşterinin bu miktarda bir kredi için yaklaşık ödeyeceği masraf 14 bin 900 TL. Ayrıca aracın krediye uygun olması da en önemli koşullardan bir tanesi. Tıpkı konut kredileri gibi araç kredileri üzerine de ipotek koyulmakta.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER