banner17

Vakıfbank

Türkiye Vakıflar Bankası yani kısaca Vakıfbank 1954 yılında kurulan bir bankadır. 13 Nisan 1954 yılı itibariyle faaliyete geçmiştir. Bankanın kurulması amacı ile Vakıflar Umum Müdürlüğü’ne görev verilmiştir.

Vakıfbank

Vakıfbank’ın Ortaya Çıkışı

Türkiye Vakıflar Bankası yani kısaca Vakıfbank 1954 yılında kurulan bir bankadır. 13 Nisan 1954 yılı itibariyle faaliyete geçmiştir. Bankanın kurulması amacı ile Vakıflar Umum Müdürlüğü’ne görev verilmiştir. Bu müdürlük günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü adı ile hizmet vermektedir. Açılış döneminde genel merkezi Ankara olarak belirlenmiştir ancak daha sonra 2011 yılı içerisinde İstanbul’a taşınmıştır. Kuruluş amacı, vakıf varlıklarını ekonomik kalkınmanın ihtiyaçları doğrultusunda en iyi şekilde değerlendirmektir. Kurulduğu günden bu yana gelişimini hızla artırmaya devam etmiştir. Çağdaş bankacılık teknikleri uygulaması sayesinde ülkemizin gelişimine katkı sağlamayı başarmıştır. 2014 yılında Türkiye Bankalar Birliği’nin açıkladığı rapora göre aktif büyüklük açısından ülkemizdeki en büyük yedinci banka olarak belirlenmiştir. Vakıf kültüründen aldığı destek sayesinde hedeflediği en çok tercih edilen banka olma vizyonuna kavuşmaya çalışmaktadır. Vakıfların bankacılık faaliyetlerini yürüttüğünden dolayı Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. adı verilmiştir. Kuruluşunda elli milyon lira sermaye mevcuttur. Dönemin başbakanı Adnan Menderes’in talimatı ile kurulmuştur.

Vakıfbank Ortaklık Yapısı Nasıldır?

2014 Temmuz ayı itibariyle Vakıfbank’ın yüzde 43’lük kısmı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün temsil ettiği mazbut vakıflara aittir. Bunun haricinde yüzde 15.44’ü mülhak vakıflara, yüzde 0,12’si diğer mülhak vakıfların payındadır. Diğer mazbut vakıfların payı yüzde 0.05, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı ise yüzde 16,10’luk bir paya sahiptir. Bunların yanı sıra bankanın yüzde 0,06’sı gerçek ve tüzel kişilere, geriye kalan yüzde 25,19’luk kısmı ise halka açık haldedir.

Vakıfbank Hakkında Temel Bilgiler

İlk olarak bankanın şube sayısına bakıldığında yapılan araştırmalara göre sekiz yüz doksan tane Vakıfbank şubesi olduğu bilinmektedir. ABD New York’ta bir tane, Bahreyn’de Off-Shore ve Erbil’de olmak üzere toplam üç tane şubesi bulunmaktadır. Bunun haricinde yurt dışında toplam üç tane bankada iştiraki bulunmaktadır. Personel sayısına bakıldığında ise yaklaşık personel sayısı on iki binin üzerindedir. Günümüzde kullanılan sloganı ise ‘’Burası sizin yeriniz’’ olarak belirlenmiştir. Bu slogan insanlar arasında oldukça yaygın olarak tanınmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
sefer benzer
sefer benzer - 9 ay Önce

vakıfbank türkiyenin çok eski ve köklü bankalarından birisidir çok sağlam ve köklü bir bankadır müşterilerine her zaman önem verir

SIRADAKİ HABER