banner17

Güncel Tam Altın Fiyatı

Altın, düşer mi, yükselir mi, altın alınır mı? Bugün itibari ile uzmanların teknik analiz yönünde yaptığı çalışmalara göre, günlük ons altın ve gram altın yönündeki yorumlar, altın üzerindeki baskının süreceği yönünde.

Güncel Tam Altın Fiyatı

Güncel Tam Altın Fiyatı

Altın, düşer mi, yükselir mi, altın alınır mı? Bugün itibari ile uzmanların teknik analiz yönünde yaptığı çalışmalara göre, günlük ons altın ve gram altın yönündeki yorumlar, altın üzerindeki baskının süreceği yönünde. 

Yapılan orta ve kısa vadeli yorumlara göre, ons altın fiyatı üzerinde dolar etkili olduğu için, güncel tam altın fiyatı dediğimiz, Türk Lirası üzerinden fiyatlandırılan altın fiyatları üzerinde de dolar kuru etkili olmaktadır. Dolayısı ile altın fiyatlarındaki eğilimin anlaşılabilmesi için dolar fiyatları incelenmektedir.
 

Hangi Haberler Altın Fiyatlarındaki Düşüşü Tetikledi?
Araştırma uzmanları, dün akşam saatlerinde Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yapılması planlanan görüşmenin, iptal edildiğini duyurdu. Gerekçe, ABD ile birlikte ortak tatbikat yapan Güney Kore'ye duyulan kızgınlık ve öfke idi. KCNA, Kuzey Kore Resmi Haber Ajansı, tatbikatı bir işgal provası olarak nitelendirdiklerini söyledi. Bundan başka ABD Başkanı Donald Trump ile, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un arasında yapılması planlanan, 12 haziran Singapur tarihi zirvesinin de, yapılmayabileceğini duyurdu. 
 

Bu haber karşısında ABD Dışişleri Bakanlığı, bu yönde Kuzey Kore'den herhangi bir bildirim almadıklarını ve hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade etti. Diğer taraftan ise Kore Delegeleri, Çin Cumhurbaşkanı Xi ile bir araya geldi. Çin Başkan Yardımcısı Wang Qishan, ticaret savaşları konusuna değinerek, ABD ile Çin arasındaki ticari ve ekonomik bağların, denge unsuru olduğunu ve iki halkında temel çıkarları açısından bakıldığında, uygun hale geldiğini söyledi. 


 

Bunun dışında Almanya Başbakanı Angela Merker ise, İran nükleer antlaşmasına değinerek, an itibari ile antlaşmayı sonlandırmayı doğru bulmadığını söyledi. Dünya Politikasındaki bu değişikliklerden, güncel tam altın fiyatı nasıl etkilendi?


 

Altın Fiyatları Konusunda ki Uzman Görüşleri Nelerdir?
Bu konudaki Uzman görüşlerine göz atarsak; Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, Ons altının gerileme gösterdiğini kaydetti. Altın, %0,35 gerileme ile, 1286 dolar seviyesine düştü. Özer, altın üzerindeki baskının sürmesinin beklendiğini söyledi. Teknik analiz yapıldığında ise, altında yön aşağı doğru görülmekte. 1305 seviyesinden sonra, 1295 seviyesinin de kırılması yüzünden, aşağı yönde olan eğilim güçlenmiş durumda görünüyor. Ons altın 1295 seviyesinin altında kalmaya devam ederse, altın düşüşünün de sürmesi öngörülüyor. Bu da güncel tam altın fiyatı düşecek anlamını taşıyor.
 

Ziraat Yorum'un altın konusunda yaptığı analiz ise şu şekilde, gün içerisinde, 1288 ve 1315 aralığında hareketlerini sürdüren ons altının, günü 1291 seviyesinde, % 1,7 lik bir kayıp ile kapattığını bildirdi.


 

Troy Gold Takas altın yorumunda, dolar varlıklarının değer kazanmasına dikkat çekerek, son zamanların en sert düşüşünü altın yaşadı dedi. Kıymetli maden, borsa da seansa, 1313,44 dolar/ons seviyesinde giriş yaparak, gün ortasına kadar seyrini, hafif satıcılı bir şekilde sürdürdü, ABD seansının açılması ile birlikte, tam bir satış selinin başladığı bildirildi. Durum altın yatırımcılarını satışa zorluyor. Sarı maden, son 5 ayın en düşük seviyesini kaydetmiş durumda. Bu durum hakkında, daha net bir görüşe sahip olabilmek için, ABD de açıklanması beklenen, ham petrol stokları, inşaat izinleri ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin konuşmalarının beklendiğini bildirdi. 


 

Garanti Yatırım'ın bu konudaki görüşü ise şu yönde. Dolar Endeksi artışı zirve seviyelere yaklaşırken, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine, sert satış baskısını sürdürüyor. ABD'nin konut başlangıçları, sanayi üretimleri ve inşaat izinleri konuşmaları bekleniyor, tahvillerin aynı oranda yukarıya doğru bir yükselme göstermesi durumunda ise, bu altın fiyatlarına olumsuz olarak yansıyacak. Dün, gün itibari ile 1290 Amerikan doları seviyesine kadar düşüş gösteren altının, 1300 amerikan doları seviyesinin üzerine çıkmaması halinde, kısa dönem itibari ile bakıldığında, bozulmasına kesin gözüyle bakıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER