banner17

Çeyrek Altın, Güncel Çeyrek Altın Fiyatları

Yaz aylarının gelmesi ile düğünlerdeki artış nedeni ile altın alım-satım oranlarında büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Yaz olsun kış olsun en çok tercih edilen altınlardan birisi olan çeyrek altın, hemen hemen birçok bütçeye uygun oluşundan dolayı çok fazla rağbet görüyor.

Çeyrek Altın, Güncel Çeyrek Altın Fiyatları

Altın Denilince İlk Akla Gelen Çeyrek Altın!
 
Yaz aylarının gelmesi ile düğünlerdeki artış nedeni ile altın alım-satım oranlarında büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Yaz olsun kış olsun en çok tercih edilen altınlardan birisi olan çeyrek altın, hemen hemen birçok bütçeye uygun oluşundan dolayı çok fazla rağbet görüyor. Ekonomi piyasalarında yaşanan hareketlilik, dövizin sürekli artması, piyasalardaki canlılık nedeni ile güncel çeyrek altın fiyatı da farklılık gösterebiliyor. Düğün, sünnet gibi organizasyonların vazgeçilmezi olan çeyrek altın fiyatları önceki yıllara oranla bir hayli yükselişe geçmiş durumda.
 
 Neden En Çok Çeyrek Altın Satın Alınır?
 
Düğünlerin olmazsa olmazı olan çeyrek altın aynı zamanda yatırım amaçlı da birikim yapanlar için oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle hanımların kendi aralarında sürekli düzenlemiş oldukları gün etkinliklerinde, çeyrek altın seçimi karlı olması sebebiyle oldukça çok tercih ediliyor. Piyasalardaki dalgalanmalar nedeni ile gram fiyatı şuan önceki yıllara oranla büyük artış göstermekte. Her dönem ihtiyaç ve taleplere göre fiyatlar sürekli artmaktadır. Gram altındaki değer artışı güncel çeyrek altın fiyatı üzerindeki değişimlere neden olmaktadır.  
 
Genellikle, 22 ayar ve 1,754 gram ağırlığında olan çeyrek altınlar, fiyat açısından bazı bütçeleri zorlayabildiği için çeyrek altının da yarısı üretilmektedir. İşçilik bakımından az olması, bozdurulmak istendiğinde de değer kaybetmemesine neden olur. Bu nedenle en çok tercih edilen altınlar arasındadır. Çeyrek altınlar, diğer altınlar gibi Türkiye Cumhuriyeti darphanesi tarafından basılır. Çeyrek altınlar çok sık el değiştirdikleri için, piyasada eski basım veya yeni basım olarak çok az bir fiyat farkı gösterebilmektedir. Bunun sebebi de yeni basım çeyrek altınlara göre eski basım ikinci el çeyrek altınlar vergiden muaf oldukları için daha uygun olurlar.
 
Çeyrek Altın Alırken Dolandırıcıların Tuzağına Dikkat!

 
Çeyrek altın satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sahte olup olmamasıdır. Piyasada gerçek çeyrek altına benzer birçok çeşit sahte altın bulunmaktadır. Bu nedenle tanıdık ve güvenilir olmayan kişi veya kuyumculardan çeyrek altın alımı yapılmamalıdır ya da çok dikkat edilmelidir. Genellikle düğünlere katılan bazı davetliler, kalabalıktan ve yoğunluktan faydalanıp gerçek olmayan altınları gelin ve damada takabilmektedirler. Tabi bu durum oldukça mağdur edici olmaktadır.  
 
Bazen gerçek altın ile sahte altını anlamak kolay olabileceği gibi, bazen ayırt edilmesi zor olabilmektedir. Sahte altını gerçeğinden ayıran en önemli özellik, altın madeni manyetik olmayan bir madde olduğu için mıknatısla çekilmemesidir. Sahte altınlar ise, metal bir maddenin altın suyuna batırılması ile oluşturulduğu için, gerçek altın üzerinde yer alan ibarelerin çoğu olmayabilir. Altın tek başına işlenemeyen ve farklı maddeler karıştırılarak üretilen bir madde olmaktadır.
 

Dolayısıyla altın üzerindeki yoğunluk ve saflık, ne kadar altın kullanıldığını göstermektedir. Bunun dışında gerçek altın üzerinde bulunan, logo, damga, üretici sertifikası ve ayar bilgisi gibi ibareler küçük bir şekilde yer almaktadır. Bazı durumlarda eski usullere göre de gerçek altın ile sahte altın olup olmadığı anlaşılabilir. Mesela, diş izi ile bir iz çıkıyorsa, gerçek altındır.
 
 Güncel Çeyrek Altın Fiyatları  
 
Değer kaybetmeyen özelliği ile herkse hitap edebilen çeyrek altın, Birikim yapma amacına uygun oldukça kar sağlamaktadır. Güncel çeyrek altın fiyatı, döviz piyasalarının sürekli artması ile her gün değişim göstermektedir. Önceki yıllarda 240-260 tl fiyat aralıklarında satışa sunulan çeyrek altın, şu aralar 300 Tl gibi fiyatlara tırmanış göstermektedir. Ayrıca yaşanılan yerlere göre bazen bu fiyatlar biraz daha fazla olabilmektedir.
 
Özellikle büyük Avm’lerde bulunan kuyumcularda satılan çeyrek altın fiyatları, piyasaya oranla biraz daha pahalı olabilmektedir. Gram altın, Çeyrek altın, yarım altın veya cumhuriyet altın alırken, yukarıda bahsedilen özelliklere mutlaka dikkat edilmeli, dolandırıcılara karşı temkinli olunmalıdır.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER