banner17

Altın Fiyatlarında Son durum nedir? 8 Haziran Çeyrek Altın ve Gram Altın Ne Kadar?

08 Haziran 2018 günü çeyrek altın gramı kaç lira? Cumhuriyet altını ne kadar oldu? Kapalıçarşı'da, çeyrek altın kaç lira? Güncel altın fiyatları, Çeyrek altın ne kadar? Çeyrek altın kaç gram? Son dakika Kapalıçarşı altın fiyatı, 2018 Altın fiyatları, Altın alırken dolandırılmayın haberi, an itibariyle 8 Haziran altın fiyatı. Ve dahası ekonomi haber sitemizde…

Altın Fiyatlarında Son durum nedir? 8 Haziran Çeyrek Altın ve Gram Altın Ne Kadar?

Altın Fiyatlarında Son durum nedir? 8 Haziran Çeyrek Altın ve Gram Altın Ne Kadar? Kapalıçarşı Yarım Altın Fiyatı Ne Kadar? Son Dakika Tam Altın Fiyatı! Dikkat Altın Alırken Dolandırılmayın... 8 Haziran Güncel Altın Fiyatları ve Altın Hakkında Yorumlar Ekonomi Haber Detayında...

Devamlı gündemi en çok meşgul eden olaylardan biri altın ekonomi haberidir. Altın alıp-satan, altın yatırımı yapan, düğün sezonunun başlama sebebiyle vazgeçilmez hediye nimeti olan ve en çok çeyrek altının rağbet görmesi sebebiyle vatandaşlar tarafından sıkça altın fiyatları takip edilmektedir. Bu aralar altındaki durgunluk yatırım yapanları bi hayli sevindirmiş durumda. 8 Haziran altın fiyatları. Bugün yani 8 Haziran çeyrek altın ne kadar oldu, 8 Haziran yarım altın fiyatı, son dakika güncel altın fiyatları, tam altın fiyatı, Kapalıçarşı altın ücreti, altında güncel fiyatlar ekonomi haberimizin detayında.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın an itibariyle 188,93 liradan alınırken, 188,96 liradan satış görüyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

8 Haziran Çeyrek altın fiyatı 301,75 liradan alınırken 308,63 liradan satılmakta.

YARIM ALTIN NE KADAR OLDU?

8 Haziran Yarım altın fiyatı ise 601,61’den alış yapılırken 617,26 liradan satış gerçekleştiriliyor

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

8 Haziran Cumhuriyet altını 1236,00 liradan alınıp 1249,00 TL'den satış işlemi görüyor.

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Altın Yatırımı Yapacaklara Tavsiyeler

Altın yatırımcısına uzun vadeli yapıldığı zaman kazanım sağlıyor. Bunun dışında kısa vadeli bir yatırım yapmayı planlıyorsanız altın fiyatları yüksekken altın almamaya özen göstermelisiniz. Altın son zamanların en yüksek seviyesini görerek kısa bir süre içinde zirveye ulaştı. Altındaki bu yükseliş ise güncel yarım altın fiyatı ile doğrudan gözlemlenebiliyor. Yastık altında biriktirilen altınlar kısa bir süre içinde büyük değer kazandı. Fakat kısa vadeli olarak şimdi altın almak çok doğru bir karar gibi görünmüyor. Altındaki bu dalgalanmalar seçim aşamasına girmemiz ile birlikte daha da artabilir ve siyasi değişimlere ve gerilimlere bağlı olarak seyredebilir. Bu nedenle uzun vadeli yatırımcıların bir süre daha beklemesi doğru bir karar olarak görülebilir. Fakat kısa vadede çok para kazanmak istiyorsanız altına yönelmemenizi tavsiye ederiz.


 

Altın Denilince İlk Akla Gelen Çeyrek Altın!

Yaz aylarının gelmesi ile düğünlerdeki artış nedeni ile altın alım-satım oranlarında büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Yaz olsun kış olsun en çok tercih edilen altınlardan birisi olan çeyrek altın, hemen hemen birçok bütçeye uygun oluşundan dolayı çok fazla rağbet görüyor. Ekonomi piyasalarında yaşanan hareketlilik, dövizin sürekli artması, piyasalardaki canlılık nedeni ile güncel çeyrek altın fiyatı da farklılık gösterebiliyor. Düğün, sünnet gibi organizasyonların vazgeçilmezi olan çeyrek altın fiyatları önceki yıllara oranla bir hayli yükselişe geçmiş durumda.Neden En Çok Çeyrek Altın Satın Alınır?

Düğünlerin olmazsa olmazı olan çeyrek altın aynı zamanda yatırım amaçlı da birikim yapanlar için oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle hanımların kendi aralarında sürekli düzenlemiş oldukları gün etkinliklerinde, çeyrek altın seçimi karlı olması sebebiyle oldukça çok tercih ediliyor. Piyasalardaki dalgalanmalar nedeni ile gram fiyatı şuan önceki yıllara oranla büyük artış göstermekte. Her dönem ihtiyaç ve taleplere göre fiyatlar sürekli artmaktadır. Gram altındaki değer artışı güncel çeyrek altın fiyatı üzerindeki değişimlere neden olmaktadır. Genellikle, 22 ayar ve 1,754 gram ağırlığında olan çeyrek altınlar, fiyat açısından bazı bütçeleri zorlayabildiği için çeyrek altının da yarısı üretilmektedir. İşçilik bakımından az olması, bozdurulmak istendiğinde de değer kaybetmemesine neden olur. Bu nedenle en çok tercih edilen altınlar arasındadır. Çeyrek altınlar, diğer altınlar gibi Türkiye Cumhuriyeti darphanesi tarafından basılır. Çeyrek altınlar çok sık el değiştirdikleri için, piyasada eski basım veya yeni basım olarak çok az bir fiyat farkı gösterebilmektedir. Bunun sebebi de yeni basım çeyrek altınlara göre eski basım ikinci el çeyrek altınlar vergiden muaf oldukları için daha uygun olurlar.

 


Çeyrek Altın Alırken Dolandırıcıların Tuzağına Dikkat!

Çeyrek altın satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sahte olup olmamasıdır. Piyasada gerçek çeyrek altına benzer birçok çeşit sahte altın bulunmaktadır. Bu nedenle tanıdık ve güvenilir olmayan kişi veya kuyumculardan çeyrek altın alımı yapılmamalıdır ya da çok dikkat edilmelidir. Genellikle düğünlere katılan bazı davetliler, kalabalıktan ve yoğunluktan faydalanıp gerçek olmayan altınları gelin ve damada takabilmektedirler. Tabi bu durum oldukça mağdur edici olmaktadır. Bazen gerçek altın ile sahte altını anlamak kolay olabileceği gibi, bazen ayırt edilmesi zor olabilmektedir. Sahte altını gerçeğinden ayıran en önemli özellik, altın madeni manyetik olmayan bir madde olduğu için mıknatısla çekilmemesidir. Sahte altınlar ise, metal bir maddenin altın suyuna batırılması ile oluşturulduğu için, gerçek altın üzerinde yer alan ibarelerin çoğu olmayabilir. Altın tek başına işlenemeyen ve farklı maddeler karıştırılarak üretilen bir madde olmaktadır. Dolayısıyla altın üzerindeki yoğunluk ve saflık, ne kadar altın kullanıldığını göstermektedir. Bunun dışında gerçek altın üzerinde bulunan, logo, damga, üretici sertifikası ve ayar bilgisi gibi ibareler küçük bir şekilde yer almaktadır. Bazı durumlarda eski usullere göre de gerçek altın ile sahte altın olup olmadığı anlaşılabilir. Mesela, diş izi ile bir iz çıkıyorsa, gerçek altındır.
 

Altın Fiyatları Tün Dünyada Takip Ediliyor


Altının fiyat aralığı tüm dünyada özellik ile finans piyasaları tarafından takip ediliyor. Bunun sebebi iyi ve güvenli bir yatırım aracı olmasından geliyor. Bunun yanında çok eski zamanlardan beri altın ekonomik anlamada sermaye oluşturan bir araç durumunda olmuştur. Zamanla da belli bir varlığa sahip olmak için altının yerine kağıt para geçmiştir. Ama her anlamada altın büyük bir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Son zamanlarda güvenli olarak da görülmesi yüzünden altın fiyatları artarak devam ediyor. Altının Değerli Olma Sebebi Altın her zaman yatırımcılar için iyi bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Düzenli bir yükselişi vardır. Düşüşe geçse dahi büyük kayıplar yaratmaz. Beklenildiği zaman eski değerine mutlaka ulaşacaktır. Çok değerli olması içinde bir çok sebep vardır. Az bulunur, işlenerek tüketiciye ulaşır. Saf haldedir. Hiçbir hava koşulunda bozulmaması sebebi ile de saklanmaya uygundur. Bir çok kişi parasını altına yatırır ve uzun yıllar saklar. İhtiyaç halinde gidip bozdurarak elde olan altını nakit paraya çevirmek de oldukça kısa süren ve basit bir işlem olarak görülüyor.

 

Çeyrek Altın Kaç Gram Gelmektedir ?

Ülkemizde çeyrek altın olarak satılan altının gram olarak ağırlığı 1,75'dir. 22 ayar olarak üretilir. Satış fiyatı satıldığı yere göre oynama yapabilir. Bir çok kişinin alır iken tercih ettiği bir altın türüdür. Özellik ile düğünlerde altın fiyatları çok yükselmeden önce tercih edilerek satılır iken günümüzde artık gram altın çok tercih edilmektedir. Hatta 0,5 gram altının üretimi de başlamış ve çok satılmaya, tercih edilmeye başlamış durumda.


 Döviz Biriktirmek Mi Yoksa Altın Biriktirmek Mi Akıllıcadır?

Biriktirmek terimi devreye girdiğinde elbette döviz yerine altın her zaman en akıllıca olanıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi altın esasen bir yatırım değil bir bekletme, değerini kaybetmeden ve zarar etme olasılığı çok zayıf olan bir bekletme, saklama aracıdır. Döviz ise uzun saklanan ve beklenen bir meta değildir.


Dövizin artış seyri izlemesi halinde hemen bozdurulması esas iken altın ihtiyaç halinde paraya çevrilen bir üründür bizim gibi toplumların gözünde. Temel fark budur. En azından bizim toplumumuz açısından temel fark budur. Dolayısı ile öyle koca koca laflar edip uzun uzun ekonomik telaffuzlar yapıp derin sözlere gerek yoktur ve çok net olarak altın dövize göre çok daha etkili bir saklama ve tasarruf yöntemidir diyebiliriz. Tüm bu açıklamalardan sonra vatandaşa tavsiyemiz döviz yerine altına yönelmeleri olacaktır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki her ay kenara bir çeyrek altın değerinde para ayırmak çeyrek altının kendisini ayırmaktan çok daha zordur.


Çünkü kenara koyduğunuz o para nakittir ve her zaman harcanabilir ve elinizin altındadır. Oysa altın bir para değildir ve bozdurulması ve paraya çevrilmesi gereken bir araçtır. Ve çok fazla gerekmedikçe paraya çevrilmeye kıyılamayan bir metaldir. Bu psikolojik bir durumdur ve bu psikolojik gerçeklik sonucunda bizim toplumumuzda para biriktirmek altın biriktirmeye göre çok daha zordur.

Elbette bahsedilen biriktirme yastık altındaki biriktirme yöntemidir. Bu makalenin sonunda söyleyeceğimiz son cümle ise altın biriktirmenin hiç sakıncası olmadığıdır ve gayet mantıklı bir çözüm yoludur.

Tüm ekonomik gerçeklikler ve tarihsel olgular bunu bize çok açık biçimde göstermektedir.


Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER